Nowe targowiska miejskie w woj. podlaskim. Ponad 673 tys. zł dla gminy Kolno

  • 22.07.2020, 16:16
  • Red
Nowe targowiska miejskie w woj. podlaskim. Ponad 673 tys. zł dla gminy Kolno
Blisko 3,5 mln zł trafi do czterech podlaskich gmin na dofinansowanie budowy i remontów lokalnych targowisk, które powstaną Lachowie (gmina Kolno), Tykocinie, Mońkach, a także Boćkach. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego. Symboliczne czeki z rąk marszałka województwa podlaskiego, Artura Kosickiego oraz członka zarządu, Marka Malinowskiego odebrali Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno oraz Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina.

Zarząd województwa podlaskiego przyznał 3 438 209 zł na budowę i remonty targowisk miejskich w regionie. Nowe miejsca powstaną w Lachowie (gmina Kolno) oraz Tykocinie, gdzie symboliczne czeki odpowiednio Józefowi Bogdanowi Wiśniewskiemu, wójtowi gminy Kolno oraz Mariuszowi Dudzińskiemu, burmistrzowi Tykocina wręczyli Artur Kosicki, marszałek województwa oraz Marek Malinowski, członek zarządu. Natomiast zmodernizowane i unowocześnione targowiska zostaną w Mońkach, a także w Boćkach, gdzie przebudowany będzie Gminny Ośrodek Kultury.

- Wiemy, że targowiska miejskie są dobrym miejscem do tego, by lokalna przedsiębiorczość wciąż się rozwijała. Chcemy promować miejscowe produkty, z których przecież słynie województwo podlaskie. Dlatego ten konkurs został rozpisany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - mówi Artur Kosicki, marszałek województwa Podlaskiego.

Podkreślono również, iż jednym z założeń utworzenia nowych targowisk miejskich jest równomierny i zrównoważony rozwój całego województwa podlaskiego.

- Czasami są to duże ośrodki czy galerie handlowe, natomiast gdzieniegdzie są to właśnie mniejsze miejsca. Bywa tak, że takie targowiska to serce danej gminy. Właśnie z tych małych miejscowości słynie województwo podlaskiego. One są piękne architektonicznie, a teraz jest ważne, by zostały ożywione pod względem gospodarczym- zaznacza marszałek.

Gmina Kolno zrealizuje projekt „Budowa Targowiska w Lachowie”, a jego dofinansowanie wyniesie 673 947 zł. Inwestycja przede wszystkim ma być poważnym wsparciem dla mniejszych producentów rolnych.

- Chcemy, by to był rynek, gdzie eksponowane są produkty lokalne, na którym mieszkańcy gminy Kolno, ale i nie tylko będą mogli je sprzedawać- mówi Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno.

Jak wskazano, jest to gmina typowo rolnicza, gdzie zamieszkuje 9 tys. mieszkańców i którzy trudnią się właśnie rolnictwem. Targowisko w Lachowie ma być ofertą zarówno dla handlowców jak i konsumentów, a według miejscowych władz w związku na zapotrzebowanie podobnych przedsięwzięć, inwestycja z całą pewnością powinna się sprawdzić i spełnić oczekiwania. Warto podkreślić, iż nowe targowisko ma także rozbudzić i zaktywizować lokalną społeczność oraz samą miejscowość Lachowo.

- Napływ ludności spowoduje, że będzie także zapotrzebowanie na inne rodzaje działalności jak np. restauracje czy bary. Na pewno to wszystko będzie bardziej dynamiczne. Wiem, że mieszkańcy na to czekają- tłumaczy wójt gminy Kolno.

Ponadto, realizowane są również działania, które mają na celu w swoisty sposób budować tożsamość całej gminy. Zdaniem Józefa Bogdana Wiśniewskiego, znajduje się tu szereg miejsc turystycznie atrakcyjnych jak rzeka Pisa, cmentarze z różnych epok historycznych, linie umocnień z czasów II wojny światowej zarówno niemiecka jak i radziecka. Różnego rodzaju fortyfikacje czy bunkry.

- To trzeba w jakiś sposób zaprezentować, przedstawić bo naprawdę jest co pokazywać. 30 sierpnia mamy obchody 100-lecia potyczki nad rzeką Wincenta, która jest ostatnią potyczką Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą. Chcemy to miejsce również wyeksponować- tłumaczy wójt.

Zaznaczono, iż jest chęć, by łączyć wiele projektów, programów, by wzajemnie się uzupełniały, korelowały ze sobą i temu ma służyć właśnie targowisko miejskie w Lachowie.

Zmiana przeznaczenia terenu wiąże się również z pewną rewitalizacją owego miejsca, które mieć ma ok. 2 tys. m2, utwardzoną nawierzchnię, a także położona zostać ma kostka brukowa.

- Będą tam wiaty, zaadaptowany budynek gospodarczy, gdzie prezentowane zostaną towary. Teren ma być ogrodzony i oświetlony. Te działania mają zmieniać otoczenie tworząc je bardziej estetycznym i funkcjonalnym. To pozwoli na różne aktywności gospodarcze przez co zwiększy się potencjał mieszkańców jak i gminy Kolno- wskazuje Józef Bogdan Wiśniewski.

Z kolei Tykocin wybuduje targowisko miejskie pt. „Mój Rynek”. Kwota, jaką otrzymało miasto wynosi równo 1 mln zł, a projekt konsultowany będzie z konserwatorem zabytków. Dzięki tym środkom powstanie targowisko i parking wraz z niezbędną infrastrukturą.

- To będzie miejsce, gdzie można zaprezentować  swoje produkty lokalne, a takich rolników mamy naprawdę dużo.  Są to osoby, które produkują m.in. sery, wyroby mięsne czy pieką własne pieczywo, więc spektrum jest bardzo szerokie- mówi Mariusz Dudziński, burmistrz miasta.

Tykocińskie targowisko służyć ma także do odpoczynku, ale i też do relaksu dla mieszkańców. Całość ma być zaprojektowana w ten sposób, by przeszywać i łączyć miejsca handlowe z zielenią. W planach jest również wykonanie strefy relaksu dla dzieci.

Istotnym punktem w całym przedsięwzięciu jest nowy parking, który ma być zapleczem właśnie do zaparkowania większej ilości samochodów.

- W tym miejscu są trzy ulice, gdzie zabudowa jest szeregowo, dosyć mocno zbita. Musimy w każdym aspekcie pod uwagę brać nie tylko turystów, ale i społeczność, która na co dzień tam mieszka. Chcemy, by jedni i drudzy byli zadowoleni z tego, co na dzień dzisiejszy tworzy się i buduje w Tykocinie- wyjaśnia Mariusz Dudziński.

Prace tykocińskiego „Mojego Rynku” rozpocząć się mają wiosną 2021 roku, gdyż do tego czasu lokalne władze skupić się chcą na konsultacjach oraz sprawach związanych z projektem. To potrzeba stworzenia odpowiednich dokumentów, do tego dochodzą wszelkiej maści pozwolenia na budowę czy procedury, których nie da się przeskoczyć. Finalnie targowisko miejskie w Tykocinie ukończone ma zostać na początku 2020 roku.

Dofinansowanie dostały również dwie inne gminy, a mianowicie Boćki oraz Mońki. Ta pierwsza otrzyma 809 812 zł na stworzenie Centrum Produktu Lokalnego, który powstać ma w miejscu rozbudowanego Gminnego Ośrodka Kultury. Projekt zakłada powstanie targowiska i budynku przeznaczonego na cele promocji lokalnych produktów.

Natomiast do Gminy Mońki trafi 954 450 zł. Dzięki dofinansowaniu przebudowane i unowocześnione zostanie targowisko przy ul. Kolejowej.

W ramach drugiego naboru na budowę targowisk poprzez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, który trwał od 24 lutego 2020 r. do 23 kwietnia 2020, wpłynęło 9 wniosków o przyznanie pomocy. Natomiast pozytywnie zweryfikowano 6 wniosków. Ze względu na niewystarczającą ilość środków, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego dofinansowanie otrzymały cztery samorządy. Na decyzję o udzieleniu dotacji czekają jeszcze dwie gminy, czyli Ciechanowiec i Czeremcha. Jednakże wszystko wskazuje na to, iż w niedługim czasie również i w tych gminach powstać mogą nowe targowiska miejskie.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe