Blisko 4,5 mln zł na wsparcie w związku z COVID-19

  • 27.07.2020, 10:26 (aktualizacja 27.07.2020, 10:52)
  • Red
Blisko 4,5 mln zł na wsparcie w związku z COVID-19
Podlaski Urząd Wojewódzki rozdysponował blisko 4,5 mln zł dla dzieci w pieczy zastępczej i domów pomocy społecznej. 890 tys. zł przeznaczone są na dofinansowanie bieżącej działalności domów pomocy społecznej, a ponad 3,5 ml zł na wsparcie w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”.

- W trudnym czasie epidemii koronawirusa rząd szczególnie troszczy się o osoby słabsze, stąd dodatkowa pomoc zarówno w ramach systemu opieki społecznej, jak i wsparcia rodzin - mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Podlaskie samorządy otrzymają łącznie blisko 4,5 mln zł w związku z pandemią SARS-CoV-2. Ponad 890 tys. zł na dofinansowanie bieżącej działalności domów pomocy społecznej i ponad 3,5 mln zł w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”.

Środki przyznane na działalność domów pomocy społecznej przyznała minister rodziny, pracy i polityki społecznej z rezerwy celowej budżetu państwa. Dotacje otrzymają wszystkie placówki w województwie podlaskim, także te, w których nie przebywają mieszkańcy „dotowani”.

Podczas podziału dofinansowania brano pod uwagę liczbę miejsc w poszczególnych domach pomocy społecznej oraz liczbę zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Wysokość dotacji z budżetu państwa stanowi nie więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania. Natomiast wymagany jest udział własny samorządu w wymiarze co najmniej 20 proc. kosztu realizacji zadania. Środki przeznaczone mogą być zarówno na samą działalność placówek, jak i wynagrodzenie pracowników.

W ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” przeznaczone zostało blisko 3,5 mln zł.

- Epidemia koronawirusa zmusiła nauczycieli i uczniów do przejścia na zdalne nauczanie. Ta forma pewnie będzie nam jeszcze towarzyszyła, ale mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli możliwość bezpośredniego spotkania w szkołach. Natomiast biorąc pod uwagę to, że rola nauki zdalnej znacznie się rozszerzyła, pojawił się projekt, który ma ułatwić dzieciom i młodzieży naukę w domach  w pieczy zastępczej, zarówno u rodzin jak i w placówkach. To jest bardzo ważne - tłumaczy Bohdan Paszkowski.

Projekt „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014–2020.

Środki przeznaczone na realizację projektu w województwie podlaskim wynoszą 3 549 300 zł i pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, co stanowi 15,72 proc. oraz z rezerwy celowej budżetu środków europejskich, co daje 84,28% proc.

Celem szczegółowym projektu jest wsparcie dzieci w rodzinnych i instytucjonalnych podmiotach pieczy zastępczej w sytuacji zagrożenia epidemią choroby COVID-19 poprzez zakup wyposażenia na cele realizowania zadań w trybie zdalnego nauczania m.in. zakup laptopów, komputerów stacjonarnych, oprogramowania dla dzieci z niepełnosprawnościami czy sprzętu audiowizualnego. Dofinansowanie pozwoli również na zakup środków ochrony indywidualnej takich jak maseczki, rękawiczki jednorazowe i płynów dezynfekcyjnych, a także zakup wyposażenia do organizacji miejsc kwarantanny/izolacji dla dzieci z pieczy zastępczej.

Odbiorcami wsparcia będą dzieci, także opiekunowie i kadra wyłącznie w zakresie zaopatrzenia w środki ochrony osobistej, umieszczone w różnych formach pieczy zastępczej, organizowanych przez jednostki samorządu szczebla powiatowego i samorządu województwa. To m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutycznej, rodziny zastępcze i rodzinny domów dziecka).

W województwie podlaskim pieczą zastępczą objętych jest 1754 dzieci, z czego w instytucjonalnej pieczy zastępczej (placówki opiekuńczo-wychowawcze) przebywa 354 dzieci, w rodzinnej pieczy zastępczej (rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze) przebywa łącznie 1400 dzieci (wg stanu na dzień 31.12.2019 r.).

W ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” pomocą objętych zostanie ok. 3000 osób (dzieci, opiekunów, kadry).

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe