Nowy Stary Rynek. W związku z wykopaliskami archeologicznymi trwają konsultacje społeczne nad zagospodarowaniem na nowo serca Łomży

  • 27.07.2020, 16:59 (aktualizacja 27.07.2020, 17:54)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Nowy Stary Rynek. W związku z wykopaliskami archeologicznymi trwają konsultacje…
Od wizji lokalnej wykopalisk rozpoczęło się spotkanie konsultacyjne dotyczące zagospodarowania Starego Rynku w Łomży. Mimo, że przygotowano już wiele planów urządzenia reprezentacyjnego placu miasta, to po ostatnich odkryciach archeologicznych okazały się nieaktualne. Wymagają uwzględnienia nowych, niezwykle cennych odkryć.

- Prawie codziennie odkrywamy coś nowego. Dosłownie dzisiaj odkryliśmy fundamenty wieży. Mogła to być wieża ratuszowa, w której podpiwniczeniu znajdowało się więzienie - powiedział Mieczysław Bienia archeolog prowadzący prace archeologiczne w centrum Łomży.

Wszystkich zaskoczyła liczba i obszar zajmowany przez budynki dawnego ratusza, kramów rzemieślniczych oraz kilku studni. 

- Zmienia to nasze plany dotyczące zagospodarowania terenu Starego Rynku. Konieczne będzie wyeksponowanie większej liczby obiektów zabytkowych. Zmieniły się także koncepcje dotyczące zagospodarowania terenu. Konieczne będzie między innymi wprowadzenie zieleni, w postaci jeżyków z trawy oraz posadzenia większej liczby drzew - zapowiedział Zenon Zabagło autor planu zagospodarowania Starego Rynku w Łomży.

Plany ekspozycji odkrytych śladów dawnego miasta wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców Łomży.

- Należy zabezpieczyć i pokazać jak najwięcej odkrytych fundamentów dawnego ratusza. Można je po prostu nadbudować. Służyłyby na przykład latem jako miejsca do siedzenia. Trudniej będzie z zachowaniem studni. Już widać, że sypią się stare cegły, którymi były wykładane ściany studni - wyjaśnia Andrzej Wszeborowski specjalista w dziedzinie konserwacji zabytków.

Także zdaniem artysty plastyka Przemysława Karwowskiego, kierownika Galerii Pod Arkadami, należy zachować jak najwięcej odkrytych obiektów.

- Nad studniami można na przykład zbudować daszki, takie jak były jeszcze kilkadziesiąt lat temu – proponuje Przemysław Karwowski.

W czasie spotkania w sali gimnastycznej III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży wszszcy zgromadzeni podkreślali, że głównym celem proponowanych rozwiązań jest ożywienie Starego Rynku. Spotkanie nie kończy konsultacji. Pomysły zagospodarowania serca Łomży można zgłaszać pisemnie do 15 sierpnia w sekretariacie prezydenta Łomży.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Łomż4ever
Łomż4ever 27.07.2020, 18:32
I stoją tak sobie zdrowi Państwo, A masek zakrywających usta i nos nie stwierdzono. Brawo dla nich.

Pozostałe