System ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach w woj. podlaskim ma zostać zmodernizowany

  • 30.07.2020, 15:17 (aktualizacja 30.07.2020, 15:22)
  • Red
System ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach w woj. podlaskim ma zostać…
Wojewoda Bohdan Paszkowski zapewnił, iż podlaski system alarmowania i ostrzegania zostanie ulepszony. Do marca 2020 roku zostać ma zmodernizowany, by zasięgiem objął całe województwo podlaskie, w tym cztery przejścia graniczne.

System powiadamiania, ostrzegania i alarmowania ludności zorganizowany jest w celu zapobiegania zagrożeniom życia, zdrowia mieszkańców i/lub ograniczenia strat materialnych, mogących powstać w wyniku zaistnienia zdarzeń.

Oprócz zagrożeń militarnych, wykorzystanie systemu jest niezbędne w czasie wystąpienia wielu potencjalnych zagrożeń związanych z działalnością człowieka. Na terenie województwa podlaskiego należą do nich m.in. zagrożenia chemiczne, spowodowane awarią techniczną w zakładach przemysłowych, katastrofą w transporcie drogowym substancji niebezpiecznych lub kolejowym towarów wysokiego ryzyka, ale także atakiem terrorystycznym np. skierowanym przeciwko infrastrukturze krytycznej.

- Systemy wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i alarmowania to jedne z kluczowych elementów zarządzania kryzysowego i obronności cywilnej na terenie województwa. Staramy się, aby systemy były scentralizowane, a jednocześnie oparte na nowoczesnych rozwiązaniach - mówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

System alarmowy z uwagi na ograniczone środki finansowe, został w podstawowym zakresie odnowiony w 2015 roku. Modernizację tę zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja rządowa” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Wówczas zwiększono zasięgi radiowe jedynie wybranych powiatowych central alarmowych, w tym centrali wojewódzkiej.

Obecny system ostrzegania i alarmowania zapewnia skuteczność w powiadamianiu na terenie 71% gmin województwa. W skład systemu wchodzi 312 syren alarmowych, w tym 104 komplety elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, a więc powiatowo/miejskie centrale alarmowe oraz wojewódzkie centrale alarmowe.

 

Podlaski Urząd Wojewódzki kończy właśnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na dalszą modernizację i rozszerzenie systemu alarmowego, co możliwe jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To ponad 3,1 mln zł z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a całkowita wartość projektu to blisko  4,2 mln zł.

- Będziemy jednym z pierwszych województw, które będzie miało sieć systemu ostrzegania ludności na terenie całego regionu. Obejmie ona niemal 100% powierzchni. Zainstalujemy 48 nowych syren - wskazywał Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW.

Modernizacja funkcjonującego w województwie podlaskim kompleksowego systemu alarmowania i ostrzegania zakłada przeprowadzenie prac związanych z wymianą wyeksploatowanych syren alarmowych (45 szt.), instalację syren w nowych lokalizacjach (48 szt.) masztów radiowych wraz z systemami antenowymi (4 kpl.), a także uruchomienie nowych central sterujących (3 kpl.).

Te działania polegać będą na umieszczeniu syren alarmowych w lokalizacjach, gdzie do tej pory brak było punktów alarmowania, a w których są one niezbędne dla ostrzegania ludności przed zagrożeniami. Instalacja nowych syren, z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, obejmie również obszar przejść granicznych: w Kuźnicy, Bobrownikach, Połowcach
i Budzisku. Po zainstalowaniu urządzeń, syreny zostaną włączone do systemu wojewódzkiego we właściwych terytorialnie centralach alarmowych.

Po modernizacji system ostrzegania i alarmowania zapewni skuteczność w powiadamianiu na terenie wszystkich gmin w województwie. Będzie to 360 syren alarmowych, w tym 197 kompletów elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, dodatkowe centrale alarmowe powiatowo/miejskie (nowa w Starostwie Powiatowym w Łomży), dodatkowe centrale alarmowe wojewódzkie, centrala alarmowa mobilna na potrzeby Szefa Obrony Cywilnej Kraju, której do tej pory nie było.

W najbliższym czasie syreny alarmowe włączone będą 1 sierpnia o godz. 17.00 dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe