Wypłacono już 166 mln zł dodatku solidarnościowego

  • 31.07.2020, 13:58
  • Red
Wypłacono już 166 mln zł dodatku solidarnościowego
Ponad 127 tys. wniosków złożono w kwestii przyznania dodatku solidarnościowego. Do tej pory wypłacono świadczenia na kwotę 166 mln zł. To wsparcie dla tych, którzy poprzez pandemię SARS-CoV-2 w Polsce utraciły pracę. Jeszcze do 31 lipca składać można wnioski o przyznanie pomocy za lipiec włącznie.

Jak poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, do tej pory złożono ponad 127 tys. wniosków o przyznanie dodatku solidarnościowego, a wypłacono świadczenia na 166 mln zł.

Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca, przez trzy miesiące, w wysokości 1400 zł tym osobom, z którymi pracodawcy rozwiązali umowy o pracę po 15 marca tego roku lub gdy umowy o pracę na czas określony wygasły po tym terminie.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca, na okres trzech miesięcy w wysokości 1400 zł. Warto wspomnieć, iż można go otrzymać najwcześniej za miesiąc od momentu złożenia potrzebnych dokumentów. Oznacza to, że składając wniosek 31 lipca można otrzymać wsparcie za dwa miesiące, a więc lipiec oraz sierpień. Natomiast ogółem wniosek o dodatek solidarnościowy złożyć można do 31 sierpnia 2020 roku, jednakże tylko drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenia kwalifikacji. O świadczenie ubiegać się mogą również osoby, które nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, jednakże w tej sytuacji nie można być zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny. Co ważne, świadczenie przysługuje osobom legalnie przebywającym na terenie RP, w tym także cudzoziemcom.

Warto również podkreślić, że aby móc skorzystać z dodatku solidarnościowego nie można mieć innego tytułu do ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego (w ZUS lub KRUS).

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy należy złożyć odpowiedni wniosek elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

W momencie wątpliwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące dokumentów, pracownicy powinni skontaktować się z wnioskodawcą, a informacje o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego mają być opublikowane na profilu ubezpieczonego na portalu PUE ZUS. Jeśli wniosek rozpatrzony jest pozytywnie, dodatek powinien być przelany na wskazane konto bankowe. Interesującym jest również fakt, że w przypadku odmowy, która ukaże się również na portalu PUE ZUS, można odwoływać się do sądu.

Osoby pobierające dodatek solidarnościowy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe