Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem? KAS podpowiada

  • 03.08.2020, 10:44 (aktualizacja 03.08.2020, 14:01)
  • Red
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem? KAS podpowiada
Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe czy alkohol. To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, statkiem, czy samolotem. Sprawdź co i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

10 tys. euro bądź równowartość w innej walucie. Maksymalnie taką kwotę w gotówce możemy przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej KAS.

Towary przewożone na użytek własny lub rodzinny, a także prezenty zwolnione są z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy lub morski). Jeśli podróżujemy samochodem, autobusem lub pociągiem, musimy zgłoś prezenty o wartości ponad 300 euro. Natomiast jeśli podróż odbywa się statkiem lub samolotem, zgłaszamy prezenty których wartość przekracza 430 euro.

Żywność pochodzenia niezwierzęcego na teren Unii Europejskiej możemy przywieźć bez granicznej kontroli sanitarnej, jednakże tylko na własne potrzeby i w ilościach niehandlowych. Natomiast na teren UE nie można przywozić żywności pochodzenia odzwierzęcego. Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, oddać trzeba na granicy, wyrzucić do specjalnego pojemnika.

Podczas przekraczania granicy UE zachować musimy limity przywozowe wyrobów tytoniowych, a są one zależne od rodzaju transportu. Jeżeli wracamy transportem lądowym, możemy przywieźć 40 papierosów, 20 cygaretek, 10 cygar, 50 gram tytoniu do palenia. Z kolei jeśli wracamy samolotem lub statkiem, możemy przywieźć 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar oraz 250 gram tytoniu do palenia.

Napoje alkoholowe zwolnione są z należności celnych i podatkowych, jeśli wracamy z z krajów poza UE i zachowamy limity: 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka), 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier), 4 litry wina, 16 litrów piwa.

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jest on możliwy tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Trzeba pamiętać, by nigdy nie kupować produktów z kości słoniowej, gdyż słoń jest gatunkiem zagrożonym, a przewóz takich wyrobów jest zabroniony.

Również wszystkie dzikie koty są gatunkami zagrożonymi wyginięciem, a wyroby wykonane z gatunku zagrożonego są okazami CITES.

Podczas wakacji musimy pamiętać o zachowaniu ostrożność, by nie stać się ofiarą przemytników.  Nie zostawiamy bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dajemy ich obcym, a także nigdy nie bierzemy przesyłek od nieznajomych.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe