3,5 mln zł dla spółek wodnych w woj. podlaskim

  • 03.08.2020, 14:27
  • Red
3,5 mln zł dla spółek wodnych w woj. podlaskim
Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski przekazał dotację podmiotową spółkom wodnym prowadzącym działalność na terenie województwa podlaskiego. Dofinansowanie otrzyma 46 spółek na łączną kwotę 3,5 mln zł.

Wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski przekazał dotację dla 46 spółek wodnych działających w województwie podlaskim. Łączna kwota wsparcia wynosi dokładnie 3 551 000 zł.

Dotacja przeznaczona jest na dofinansowanie działalności bieżącej spółek wodnych w zakresie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód i urządzeń wodnych, a więc wszelkiego rodzaju prace utrzymaniowo-konserwacyjne, a także naprawy i remonty urządzeń melioracyjnych.

Kwota 100 000 zł przeznaczona na dotację spółkom wodnym zabezpieczona była w budżecie wojewody podlaskiego na rok 2020. Pozostała kwota w wysokości 3 551 000 zł pozyskana została z rezerwy celowej budżetu państwa.

Spółki wodne mają problemy z właściwym utrzymaniem urządzeń melioracyjnych z uwagi na niskie dochody i wysokie koszty konserwacji w znacznej części zdekapitalizowanych urządzeń. Środki dotacji podmiotowej będą stanowiły istotną pomoc w realizacji zadań planowanych przez spółki wodne, które przede wszystkim wykonują prace konserwacyjne ze składek członków. Przekazane środki pozwolą na zrealizowanie najpilniejszych potrzeb w zakresie konserwacji urządzeń melioracji wodnych i w efekcie znacznie poprawią warunki wilgotnościowe na użytkach rolnych.

W warunkach coraz częstszego w ostatnich latach występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susza czy deszcze nawalne, większego znaczenia nabiera właściwe utrzymanie urządzeń melioracyjnych, co pozwala na odpowiednią regulację stosunków wodnych i w konsekwencji polepsza zdolności produkcyjną gleby i ułatwia jej uprawę.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe