Senior + priorytetem dla MRPiPS

  • 05.08.2020, 15:21 (aktualizacja 05.08.2020, 15:25)
  • Red
Senior + priorytetem dla MRPiPS
Polityka senioralna ma być jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort szczególną uwagę zwracać ma na program Senior +, którego roczny budżet opiewa na kwotę 80 mln zł.

Programy senioralne prowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają być odpowiedzią na potrzeby osób starszych. Z jednej strony seniorzy potrzebują warunków do rozwoju aktywności, z drugiej opieki i wsparcia w codziennym życiu. Stąd wielką popularnością wśród seniorów cieszy się wieloletni program „Senior+” skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach programu rozbudowywana jest sieć dziennych domów oraz klubów Senior +.

W latach 2015-2019 roku na terenie kraju utworzono ponad 770 placówek Senior+. Dzięki finansowemu wsparciu w całej Polsce powstają nowe domy i kluby, a istniejące placówki otrzymują dofinansowanie do działalności. W samym tylko 2019 roku powstało 280 miejsc dla seniorów. To prawie trzy razy więcej, niż w pierwszym roku działania owego programu.

Celem strategicznym programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach. Program polega na wsparciu tworzenia placówek typu „Senior +”, w tym Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +” przez jednostki samorządu, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu.

W ofercie klubów są warsztaty ruchowe, kulinarne czy artystyczne. Kluby seniora to także miejsca, które pozwalają odkrywać osobom starszym ukryte talenty i pasje. Dzięki zajęciom seniorzy śpiewają, grają w spektaklach, a ich prace wystawiane są na wystawach. Uczestniczenie w zajęciach pozwala im na aktywność, po zakończeniu życia zawodowego. Działania resortu mają jeszcze jeden cel, a mianowicie walka z wykluczeniem seniorów.

Z kolei działalność bieżąca Dziennego Domu „Senior +” polega na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów.

 Placówki powstają dzięki coraz większym środkom przekazywanym jednostkom samorządowym w ramach programu. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 2018 roku rząd przeznacza rocznie na realizację programu Senior + kwotę 80 mln złotych, to o 50 mln zł więcej niż w 2015 r. na starcie programu. Także w kolejnych latach rozbudowywana będzie sieć domów i klubów Senior +, by coraz większa grupa osób starszych mogła korzystać z bogatej oferty programu.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe