Bezpłatna pomoc fachowca dla seniora z Łomży od 1 września

  • 05.08.2020, 15:33 (aktualizacja 05.08.2020, 16:00)
  • Tylko dobre informacje
Bezpłatna pomoc fachowca dla seniora z Łomży od 1 września
W Łomży realizowany jest projekt pn. „Aktywny Senior = Obywatel”, którego głównym celem jest włączenie seniorów w procesy decyzyjne i życie społeczne miasta. Za realizację odpowiada Podlaska Federacja Organizacji Pozarządowych i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży. Środki finansowe zostały przyznane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS na lata 2014-2020.

Organizowanie i wspieranie rozwoju społeczności lokalnych zaczyna być ważnym nurtem w przestrzeni miejskiej. Docenienie roli wspólnoty w rozwiązywaniu problemów, tworzenie programów i projektów odwołujących się do współpracy to nowa odsłona aktywności społecznej.

Seniorzy uczestniczący w Szkole Liderów Seniora oraz warsztatach obejmujących aktywność obywatelską postawili sobie za cel wprowadzenie „Złotej Rączki dla Seniora”.

- Drobne naprawy techniczne będą realizowali uczestnicy projektu Centrum Integracji Społecznej, którzy od 1 września br. będą przyjmowali zgłoszenia, weryfikowali je i po wyznaczeniu terminu dokonywali napraw. Potrzebę usunięcia usterki można będzie zgłaszać pod numerem telefonu 86 2156899 lub osobiście w siedzibie CIS przy ul. Farnej 1. Koszt zakupu materiałów niezbędnych do naprawy będzie leżał po stronie zgłaszającego. Osoby dokonujące napraw nie będą pobierały żadnych opłat za wykonaną usługę, ani też nie będą brały pieniędzy na zakup materiałów – informuje Urząd Miejski w Łomży.

Należy wspomnieć o trzech wymiarach tj. wpływ, angażowanie się oraz trzeci element – kooperacja. Każdy z nich za funkcjonował na warsztatach Szkoły Liderów Seniora; to cieszy nas jako organizatorów” – mówi Tomasz Wróblewski (autor projektu pn. „Aktywny Senior = Obywatel”).

Seniorzy uświadomili sobie, jakim poziomem poczucia wpływu dysponują; dlatego określiliśmy cel, a następnie poziom zaangażowania. Kolejnym krokiem było zebranie list poparcia na rzecz wspólnego przedsięwzięcia i oczywiście koordynacja wszystkich działań. Co bardzo ważne nie udałoby się bez otwartości i zaangażowania nestorów - dodaje Tomasz Wróblewski

 

Wprowadzenie programu „Złota Rączka” dla seniorów w ramach Centrum Integracji Społecznej to korzyść społeczna w dwójnasób.

-Z jednej strony budujemy wartość podopiecznych CIS-u, bo uczą się na nowo obowiązku pracy, stają się potrzebnymi członkami lokalnej społeczności, a druga strona to niewymierne korzyści dla seniorów, którzy bardzo często nie mają gdzie zgłosić się o pomoc w drobnych naprawach - zaznacza trener warsztatów obywatelskich - Krzysztof Kozicki. 

 

Na warsztatach została omówiona podstawa programu „Złota rączka”. Jednym z elementów poruszonych na wykładach była kwestia zaangażowania uczestników programów pomocowych realizowanych w mieście Łomża. „Jako przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów, a zarazem seniorka, cieszę się, że w naszym mieście będą długo wyczekiwane innowacyjne rozwiązania” – mówi Grażyna Czajkowska.

-Będziemy nadal kontynuowali działania związane z osobami 60+. Mamy nadzieję, że zagadnienia takie jak Społeczny Bank Czasu dla seniora czy idea sklepu społecznego zagoszczą w przestrzeni publicznej i społeczność lokalna będzie chciała się zaangażować na rzecz innowacyjnych rozwiązań, których do tej pory nie było w naszym mieście” – mówi Magdalena Kamińska (OWES w Łomży).

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe