Kronika Województwa Podlaskiego 629 [VIDEO]

  • 05.08.2020, 17:27 (aktualizacja 05.08.2020, 17:27)
  • Red
Kronika Województwa Podlaskiego 629 [VIDEO]
Wiadomości z województwa podlaskiego.

Wydarzenie- Obchody 100. rocznicy wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej w Piątnicy

W Piątnicy odbyły się obchody 100. rocznicy wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i Bitwy o Forty Piątnica. To tak zwane „Walki o klucze do Warszawy”, gdyż jak mawiał marszałek Józef Piłsudski, bez Cudu nad Narwią nie byłoby Cudu na Wisłą. W parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy koncelebrowaną mszę św. odprawił kardynał Gerhard Ludwig Muller, a podczas uroczystości nastąpiło m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku pamięci żołnierzy , którzy bronili Łomży przed najazdem Armii Czerwonej.

Kultura- Zakończenie XXVII Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2020

27 Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2020 został oficjalnie zakończony. Tegoroczna impreza znacznie różniła się od poprzednich edycji. W związku z pandemią COVID-19 w Polsce, zaprezentowała się mniejsza liczba artystów, a sam program był w nieco skróconej formie. Ostatniego dnia festiwalu w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży odbył się koncert organowy, dedykowany pamięci łomżyńskiemu biskupowi Stanisławowi Stefankowi.

Wydarzenie- Białys na Liście Produktów Tradycyjnych

Kolejny regionalny produkt z województwa podlaskiego został doceniony. Przed Zamkiem w Tykocinie odbył się kulinarny pokaz przygotowania Białysa. To rodzaj małej bułki, wywodzącej się z polko-żydowskiej kuchni z okolic Białegostoku.  Nazwa tradycyjnej bułeczki jest skróconą wersją „Bialystoker Kuchen”, czyli określenia w języku jidysz oznaczającego ciasto białostockie. To właśnie ten piekarniczy wyrób wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe