Ponad 17,3 mln zł na wsparcie rehabilitacji społeczno-zawodowej w walce z COVID-19

  • 10.08.2020, 14:21
  • Red
Ponad 17,3 mln zł na wsparcie rehabilitacji społeczno-zawodowej w walce z COVID-19
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu pt. „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami”. Głównym celem projektu jest zapewnienie ochrony zdrowia i życia uczestników zajęć prowadzonych przez warsztaty terapii zajęciowej oraz w ramach zadań zlecanych przez PFRON.

W wydarzeniu udział wzięli Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej oraz prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

 

W ramach projektu ponad 17,3 mln zł z Europejskiego Funduszy Społecznego i budżetu państwa zostanie przeznaczone na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej takich jak maseczki, przyłbice, rękawiczki czy środki dezynfekujące.

 

Z pomocy skorzystać będą mogły wszystkie instytucje prowadzące warsztaty zajęciowej, czyli samorządy oraz organizacje pozarządowe, jak i podmioty, które podpisały z PFRON umowy na prowadzenie w 2020 roku bezpośredniej pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wsparciem objętych zostanie ok. 970 podmiotów prowadzących warsztaty terapii zajęciowej, w których pracuje blisko 21,5 tys. osób

 

Zaznaczono, że dzięki dotychczasowemu wsparciu ze środków PFRON oraz szybkim i sprawnym działaniom rządu udało się zapewnić niezbędną ochronę osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.

 

 – W czasie pandemii koronowirusa nie zapomnieliśmy o wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Dzięki inicjatywie prezesa PFRON Krzysztofa Michałkiewicza zostało podniesione dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełno sprawnościami- mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Odpowiednie wsparcie otrzymały również placówki opieki, które w skutek pandemii SARS-CoV-2  pozostawały czas zamknięte, przez co nie były w stanie świadczyć swoich usług osobom niepełnosprawnym.

 

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej  podkreśliła także, iż troska o pensjonariuszy domu pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej i uczestników środowiskowych domów samopomocy było jednym z głównych wyzwań ministerstwa.

- I to wyzwanie w pełni zostało zrealizowane. Jeżeli chodzi o przekazane środki rządowe dla domów pomocy społecznej, mówimy tu o kwocie ponad 50 mln zł. Natomiast dzięki wspólnym działaniom z minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak i Ministerstwewm Funduszy i Polityki Regionalnej na przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii, udało nam się przekazać do Domów Pomocy Społecznej ponad pół miliarda złotych – poinformowała.

 

Projekt „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami” potrwa do końca marca 2021 roku.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe