Nowa jakość w rekrutacji WOT

  • 11.08.2020, 08:55
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
Nowa jakość w rekrutacji WOT
Według danych Dowództwa WOT co drugi żołnierz rozpoczyna służbę zachęcony przez innych żołnierzy. Wykorzystano tę prawidłowość do tego, by wzbogacić proces rekrutacji do służby. Wyselekcjonowani Terytorialsi zaczęli wspierać nabór do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, działając w ramach tzw. Mobilnych Zespołów Rekrutacyjnych.

Dzielą się wiedzą i doświadczeniem

Mobilne Zespoły Rekrutacyjne to nowa inicjatywa, której celem jest wsparcie procesu rekrutacji kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W skład zespołów
wchodzą żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową, którzy są żywym przykładem idei WOT. To właśnie oni mogą bowiem najpełniej opowiedzieć o wstąpieniu do OT i realiach służby – osobiście bowiem tego doświadczyli.

Moje doświadczenie w służbie pomaga mi w naborze ochotników, ponieważ wiem z jakimi pytaniami i trudnościami stają w tym momencie kandydaci  - jeszcze niedawno sama miałam wiele pytań, a teraz sama odpowiadam na nie – Terytorials, Szefowa MZR w 1PBOT ppor. Edyta Łuczaj.

Warto zaznaczyć, że Terytorialsi przydzielani do MZR musieli  spełnić postawione wymagania w zakresie formalnym oraz kompetencji miękkich. To osoby, które wyróżnia umiejętność nawiązywania kontaktów. Ponadto mają na swoim koncie minimum rok służby oraz wysokie wyniki w szkoleniu. Tego typu rozwiązanie w zakresie rekrutacji funkcjonuje w państwach NATO, w szczególności armii Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Doświadczenie z tych krajów stanowi źródło inspiracji dla Terytorialsów.

Działania rekruterów z MZR

Od lipca br. Mobilny Zespół Rekrutacyjny funkcjonuje w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Rekruterzy w oliwkowych beretach prowadzą działania celowane - trafiając do konkretnych osób, potencjalnie zainteresowanych służbą w WOT. Po dotarciu do kandydata rekruter pomaga mu w przejściu przez proces naboru: odbiera wypełnione dokumenty, które skierowane zostaną do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień; odpowie na pytania związane z wcieleniem i służbą; doradzi jak przygotować się do szkolenia podstawowego (tzw. „szesnastki”), podpowiadając co otrzymuje się na wcieleniu, a co warto zabrać z rzeczy osobistych. Podporucznik Edyta Łuczaj zapytana o to,  do kogo i w jaki sposób kierowane są działania zespołów, opowiada:

Działania MZR kierujemy do wszystkich zainteresowanych służba w WOT, a w szczególności do osób aktywnych sportowo, jak i zawodowo.  Opieka nad kandydatem rozpoczyna się z chwilą wymiany numerów telefonów. Od tej pory kandydat może liczyć na nasze wsparcie, a my nadzorujemy i pomagamy mu do końca procesu rekrutacji. W razie jakichkolwiek problemów czy pytań jesteśmy „pod ręką”. Kandydaci najczęściej pytają nas, rekruterów o to, „czy dadzą radę?”.  Odpowiadamy im wówczas, że jak nie spróbują, to się nie dowiedzą. Do odważnych świat należy, a służba w WOT może być najpiękniejszą przygodą w ich życiu

 

Rekruterzy w oliwkowych beretach w woj. podlaskim

Żołnierzy z Mobilnych Zespołów Rekrutacyjnych można spotkać w wielu punktach, które z zasady są tymczasowe. Obecnie to: urzędy miast i gmin, kluby sportowe i
siłownie. Można też skontaktować się z przedstawicielami Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego

1 PBOT, odpowiedzialnymi za wybraną lokalizację:

ppor. Edyta ŁUCZAJ - Szef MZR 1 PBOT (miasto i powiat Białystok); e-mail:
[email protected]; tel. 576 986 150

ppor. Łukasz SZYMAŃSKI – kompania logistyczna (miasto i powiat Białystok);

e-mail: [email protected]; tel. 790 569 615

kpr. Mariusz REDLIŃSKI –  11 batalion lekkiej piechoty (miasto i powiat: Białystok); e-
mail: [email protected]; tel. 798 607 494

szer. Urszula RYTWIŃSKA – 12 batalion lekkiej piechoty (miasto i powiat: Suwałki); e-
mail: [email protected]; tel. 503 045 553

st. kpr. Bogdan WIŚNIEWSKI -13 batalion lekkiej piechoty (miasto i powiat: Łomża); e-
mail: [email protected]; tel. 501 279 208

szer. Mateusz RUCZAJ - 14 batalion lekkiej piechoty (Hajnówka, Bielsk Podlaski)  e-
mail: [email protected]; tel. 695 484 552

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe