Pierwszy regionalny elektryczny autobus na podlaskich drogach [FOTO]

  • 12.08.2020, 08:35
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
Pierwszy regionalny elektryczny autobus na podlaskich drogach [FOTO]
Od ponad tygodnia pasażerowie podróżujący po naszym województwie mogą skorzystać z przejazdu autobusem napędzanym elektrycznie - spółka PKS Nova przyjęła na testy pojazd elektryczny o wdzięcznej nazwie Yutong ICE12. We wtorek w jeździe testowej autobusem elektrycznym przeznaczonym do podróży regionalnych wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak informuje Aneta Kursa z Urzędu Marszałkowskiego testowany autobus posiada klimatyzację, 59 wygodnych miejsc siedzących wyposażonych w ładowarki USB oraz system automatycznego opuszczania podwozia znacznie ułatwiający wejście do autobusu. Ale przede wszystkim jest przyjazny środowisku.

Chcemy unowocześniać tabor samochodowy PKS Nova. Jesteśmy zainteresowani samochodami z alternatywnymi źródłami zasilania. Teraz, poprzez test autobusu elektrycznego sprawdzamy jego przydatność dla naszego przedsiębiorstwa - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Cena pojazdu Yutong ICE12 jest bardzo wysoka – samochód wraz z ładowarką kosztuje ok 1,800 mln zł. Choć, jak podkreślał Andrzej Mioduszewski, prezes PKS Nova dużo niższy jest koszt eksploatacji niż autobusu na olej napędowy.

W tej chwili zakup tego autobusu przekracza możliwości finansowe naszej spółki, ale czekamy na programy unijne, które mogłyby współfinansować ten zakup – mówił.

Obecnie tabor PKS Nova to 450 pojazdów zasilanych na olej napędowy. Andrzej  Mioduszewski podkreślał, że spółka jest zainteresowana też autobusami zasilanymi gazem CNG.

Pierwszy w Podlaskiem autobus elektryczny jeździł już po trasach suwalskich, we wtorek jest w Białymstoku i okolicach, a w najbliższych dniach będzie nim można dojechać także do Zambrowa, Siemiatycz i Łomży. Informacje o przejazdach - link do strony PKS Nova.  

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe