Łomża z nowym muralem i tablicą upamiętniającą 100-lecie bitwy warszawskiej [VIDEO i FOTO]

  • 17.08.2020, 11:24
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
Łomża z nowym muralem i tablicą upamiętniającą 100-lecie bitwy warszawskiej…
15 sierpnia to szczególna data dla Polaków, ale i mieszkańców Łomży. To tutaj na naszej ziemi toczyły się ogromne wali Polsko - Bolszewickie. W ramach obchodów rocznicowych oprócz tradycyjnego złożenia kwiatów w miejscach pamięci narodowej odsłonięto także tablicę przekazaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz mural poświęcony harcerzom Ziemi Łomżyńskiej z 1920 roku.

 

Tablicę otrzymałem w czerwcu tego roku od prezydenta kraju Andrzeja Dudy w Muzeum im. marszałka Piłsudskiego w Sulejówku. Łomża została wskazana jako miejsce upamiętniające bitwę Warszawską. W sumie tak wyróżnionych zostało 90 miejscowości i włodarze tych miejscowości otrzymali tablice. Zgodnie z życzeniem Prezydenta Andrzeja Dudy, tą tablicę umieściliśmy w miejscu szczególnym dla lokalnej społeczności. Wspólnie z historykami uzgodniliśmy, że takim miejscem związanym z bitwą warszawską jest Domek Pastora, gdzie marszałek wielokrotnie przebywał - powiedział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

W ramach łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego W Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Jak podkreśla wicemarszałek woj. podlaskiego Marek Olbryś to wyjątkowe święto tym bardziej, że wojsko wróciło do Łomży.

Marzenia mieszkańców były takie, żeby Łomża miała jednostkę wojskową, bo to się wpisywało od wielu wielu lat w krajobraz miasta i powiatu. Mam nadzieję, że każdego łomżyniaka to cieszy, że wojsko wraca. Jak narazie jest to około 300 żołnierzy, ale docelowo ma być ich 700. Dlatego jako samorząd województwa chcemy również wspierać Łomżę i wojsko, żeby to nastąpiło jak najszybciej.

Po nabożeństwie w łomżyńskiej Katedrze zostały złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym „Harcerzom Ziemi Łomżyńskiej”, a następnie na budynku przy ul. Polowej 33 odsłonięto mural dedykowany harcerzom Ziemi Łomżyńskiej z okresu wojny Polsko - Bolszewickiej 1920 roku, który współfinansowany był ze środków Urędu Marszałkowskiego.

Cieszę się, że na każdych uroczystościach patriotycznych są z nami nasi harcerze i że właśnie te wielkoformatowe malowidło ścienne jest im poświęcone w nawiązaniu do wojny z bolszewikami. Tym dziełem zamykamy cykl murali historycznych, który zapoczątkowaliśmy w 2017 roku. Osiągnęliśmy cel, jaki sobie założyliśmy, bo żeby mówić o współczesności trzeba też pamiętać o historii – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. W swoich podziękowaniach wymienił Radę Miejską, która zabezpieczyła środki na ten cel w budżecie miasta, marszałka Artura Kosickiego i wicemarszałka Marka Olbrysia, którzy wsparli inicjatywę pieniędzmi z budżetu województwa, zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na czele z prezesem Wojciechem Michalakiem, która udostępniła swój budynek oraz Rafałowi Roskowińskiemu, który przygotował projekt muralu i go zrealizował. Prezydent przypomniał również, że to mieszkańcy w głosowaniu internetowym z trzech propozycji wybrali tę, która ostatecznie została wykonana - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski

Jestem dumny, jako komendant hufca ZHP, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do tego, że powstał ten mural, żeby każdy kto będzie tędy przechodził widział, że harcerze są wszędzie i zawsze – powiedział hm. Wiesław Domański

Od 25 lipca do 30 września 2020 roku Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży „ŁOMŻA 1920” (ul. Dworna 22c).
 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe