3,5 mln zł z Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego dla WSPR w Białymstoku

  • 21.08.2020, 16:05 (aktualizacja 24.08.2020, 12:46)
  • Red
3,5 mln zł z Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego dla WSPR w Białymstoku
Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku trafiły cztery nowe ambulanse. Ponadto, placówka zakupiła również 15 defibrylatorów, a także środki ochrony osobistej. Zakup całego sprzętu możliwy był, dzięki dofinansowaniu z Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego. W oficjalnym przekazaniu pojazdów oraz sprzętu udział wzięli m.in. Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, wicemarszałek, a także Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Dokładnie 3 446 738 zł ze środków unijnych w ramach Podlaskiego pakietu Zdrowotnego trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. W ramach dofinansowania placówka mogła zakupić cztery ambulanse medyczne, sprzęt, aparaturę i wyposażenie dla zespołów ratownictwa medycznego, środki ochrony osobistej, a także przeprowadzone mogły zostać prace remontowo-modernizacyjne związane z przystosowaniem pomieszczenia do dezynfekcji karetek i pomieszczenia do ozonowania odzieży roboczej.

Wsparcie to pokłosie utworzenia Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego, który był odpowiedzią na zagrożenie zdrowia mieszkańców regionu w związku z pandemią SARS-CoV-2 w Polsce. Zarząd województwa przeznaczył blisko 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, które mają na celu zabezpieczenia pracowników ochrony zdrowia.

Zaznaczono, iż wypełnianie obowiązków przez pracowników pogotowia, zwłaszcza w czasach pandemii jest trudnym zadaniem.

- Chcemy, by ci pracownicy bezpiecznie i skutecznie wykonywali swoje zadania. To nie jest proste bo jesteśmy w okresie epidemii. Pierwsza nasza bitwa została wygrana, jednakże do końca wojny jest jeszcze daleko- mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Z kolei Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego podkreślał, iż przekazanie nowych ambulansów medycznych dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku to również forma podziękowania dla wszystkich pracowników.

- Ci pracownicy, nie tylko w Białymstoku, ale również na terenie województwa, a więc w Łomży i Suwałkach codziennie muszą walczyć z podobnymi problemami, ale co bardzo ważne niosą pomoc dla mieszkańców. Chcemy zaznaczyć ich duże zasługi, gdyż zabezpieczają nasze zdrowie. Życzymy również kierowcom, by zawsze szczęśliwie jeździli i dojeżdżali na czas- wskazywał Marek Olbryś.

Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku poinformował, iż nowe ambulanse zakupione ambulanse zabudowane są na bazie pojazdów Mercedes – Benz. Ich wartości to ponad 1,7 mln zł, co daje ok. 440 tys. zł za jeden pojazd.

 

- Ambulanse przeznaczone będą do transportu pacjentów zakażonych COVID-19 oraz do pobierania wymazów od pacjentów pozostających w izolacji domowej i przewożone do laboratorium diagnostycznego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Oprócz wspomnianych ambulansów dostaliśmy również 15 defibrylatorów o łącznej wartości ponad 700 tys. zł.  Przeznaczone będą dla zespołów ratownictwa medycznego w celu zminimalizowania bezpośredniego kontaktu z pacjentem potencjalnie zakażonym koronwirusem- tłumaczył dyrektor.

Ponadto, w  uroczystości wzięli udział m.in. Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski czy Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa.

Władze województwa podlaskiego zwróciły się również z podziękowanie do pracowników Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 - Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, Białymstoku oraz Suwałkach bo to oni są na pierwszej linii frontu i pierwsi spotykają się z problemem koronawirusa, a wiemy, iż służba na rzecz naszego społeczeństwa nie jest łatwa- wskazywał Artur Kosicki.

W ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego jednostki zajmujące się walką z epidemią Covid-19 w naszym regionie otrzymały wsparcie na m.in. zakup specjalistycznego sprzętu, aparatury medycznej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków do dezynfekcji, testów, odczynników oraz innych materiałów medycznych, specjalistycznych środków transportu, a także wykonanie niezbędnych prac remontowo-budowlanych infrastruktury technicznej.

Dofinansowanie w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego otrzymały również szpitale, które nie zostały wyznaczone do walki z pandemią.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anty Białystok
Anty Białystok 25.08.2020, 12:53
A do Łomży nic nie trafi. Po co promujecie Paszkowiskiego, który "rozwalił " łomżyński szpital. Jak łomża była jednoimienna to nic nie dostała. Teraz promujecie tego buraka

Pozostałe