Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:21
Reklama
Reklama

Sanatorium – tak czy nie?

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się naturalne metody leczenia. Nie wywołują one skutków ubocznych, a rezultaty są trwalsze i dłużej się utrzymują. Nie dają jednak szybkich efektów i to często zniechęca do ich stosowania.
Sanatorium – tak czy nie?

Uzdrawiające działanie złóż naturalnych, wód mineralnych i leczniczych oraz prozdrowotne właściwości klimatu wykorzystywane są w leczeniu uzdrowiskowym. Sanatoria cieszą się niesłabnącą popularnością i nieustannie zwiększa się w nich liczba kuracjuszy.

Do sanatorium można wyjechać na dwa sposoby: inwestując własne środki lub na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ sfinansuje w pełni jedynie leczenie w szpitalu uzdrowiskowym. W przypadku pobytu w sanatorium musimy liczyć się z koniecznością partycypacji w kosztach wyżywienia i noclegu. Ich wysokość jest uzależniona od standardu pokoi oraz pory roku, w jakiej przypadnie termin pobytu. Korzystając z sanatorium w ramach NFZ nie mamy możliwości wyboru czasu i miejsca pobytu, a od momentu złożenia skierowania do wyjazdu może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Jadąc do szpitala uzdrowiskowego przysługuje nam zwolnienie L4, zaś na czas odpoczynku w sanatorium będziemy musieli wziąć urlop wypoczynkowy.

W przypadku wyjazdu na własny koszt warto zastanowić się nad wyborem miejsca pobytu kierując się przede wszystkim rodzajem schorzeń, zasobami naturalnymi i klimatem, a jeśli chcemy wyjechać w celu ogólnej poprawy stanu zdrowia – kompleksowością oferowanych zabiegów.

Sanatoria oferują zabiegi oparte przede wszystkim na miejscowych bogactwach naturalnych. Występujące złoża wód mineralnych i leczniczych pozwalają na wdrożenie kuracji pitnych, kąpieli a także inhalacji. Działanie lecznicze wód mineralnych jest udowodnione długoletnią obserwacją oraz badaniami klinicznymi i fizykochemicznymi.

 

Kuracja pitna

Kuracja pitna w zależności od właściwości wody jest stosowana w przypadku wspomagania leczenia wielu schorzeń, w szczególności w przypadku chorób: układu pokarmowego, głównie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanów zapalnych żołądka i jelit, nadkwaśności
i niedokwaśności, chorób trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Stosowana jest także w leczeniu niedokrwistości i chorób przemiany materii: cukrzycy, miażdżycy, skazy moczanowej i kamicy moczowej oraz nadczynności tarczycy.

Uzdrowiska i sanatoria posiadają pijalnie wód, które mogą mieć charakter ogólnodostępny lub też własny, przeznaczony wyłącznie do użytku kuracjuszy przebywających na turnusach leczniczych
w danym obiekcie. Woda podawana jest przeważnie w jednorazowych kubkach ze słomką lub
w specjalnie do tego przeznaczonych kubkach tzw. pijałkach. W wielu uzdrowiskach można zaopatrzyć się w piękne, ceramiczne pijałki wykonywane przez rodzinne firmy z bogatą tradycją, produkujące kubki do picia wód leczniczych od pokoleń. Wody lecznicze należy spożywać spokojnie, małymi łykami, zwracając uwagę na jej temperaturę, od której zależą często właściwości lecznicze.

 

Inhalacje solankowe

Inhalacje solankowe stosowane są w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych. Zabieg polega na wdychaniu rozcieńczonej solanki rozpylonej w postaci aerozolu. Wdychanie aerozolu solankowego powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i umożliwia łatwiejsze odksztuszanie. Solanka wpływa więc korzystnie przeciwzapalnie na układ oddechowy, ma działanie zwiększające odporność, reguluje i stymuluje do prawidłowego działania układ endokrynny oraz układ nerwowy.

Osobom, które zmagają się z chorobami górnych dróg oddechowych, alergiami lub chorobami tarczycy, a także takim, które pracują głosem lub mieszkają w dużych miastach, poleca się korzystanie z inhalacji w tężniach solankowych. Coraz więcej miejscowości uzdrowiskowych buduje tężnie, aby w ten sposób w pełni wykorzystać właściwości lecznicze solanki.

 

Kąpiele lecznicze

Istotnym elementem leczenia uzdrowiskowego są także kąpiele lecznicze, które mają zbawienny wpływ na kondycję skóry, mają również działanie przeciwbólowe oraz relaksacyjne.
I tak:

  • kąpiel kwasowęglowa to zabieg z wykorzystaniem wody ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który ulega wchłanianiu przez skórę i układ oddechowy. Powoduje to m.in. zmniejszenie we krwi ilości produktów przemiany materii, cholesterolu i glukozy. Kąpiel rozszerza naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie kończyn, wentyluje płuca
    i pomaga w kłopotach ze snem.
  • kąpiel siarkowa na bazie siarki w postaci siarkowodoru przyspiesza metabolizm skóry powodując rozszerzenie jej naczyń włosowatych i ułatwia wniknięcie siarki do organizmu. Zalecana jest w leczeniu problemów skórnych: trądziku, łuszczycy i łojotoku, ponieważ łagodnie złuszcza naskórek i stymuluje jego odnowę. Poprzez uzupełnienie siarki
    w organizmie poprawia się ruchomość stawów.
  • kąpiel solankowa działająca korzystnie w wielu chorobach narządu ruchu (schorzenia ortopedyczne, reumatyczne), powodująca zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych
    i ruchowych, normalizująca ciśnienie tętnicze, polepszająca regulację krążenia krwi
    i pobudzająca ukrwienie skóry. Zabieg jest także doskonałą formą relaksu w stanach przemęczenia i stresu.

 

W leczeniu sanatoryjnym wykorzystywana jest borowina często nazywana czarnym złotem polskich ziem. Jest to szczególna odmiana torfu powstała na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Zawiera ogromne bogactwo cennych substancji organicznych i nieorganicznych oraz soli. Wydobywana jest w kopalniach odkrywkowych jak węgiel brunatny i po oczyszczeniu, wymieszaniu z wodą i podgrzaniu staje się doskonałą substancja leczniczą.

Zabiegom borowinowym towarzyszy intensywne pocenie się i następuje tzw. „dializa skóry” – zbędne toksyny są wydalane a aktywne składniki z borowiny wnikają do organizmu.

Dzięki znanym od dawna naturalnym właściwościom detoksykacyjnym, przeciwzapalnym, rozkurczającym i przeciwbólowym, skutecznie wspomaga rehabilitację po urazach, kontuzjach, zabiegach chirurgicznych. Jest doskonałym środkiem na choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, pomaga walczyć z bólem. Wykorzystywana jest także w leczeniu schorzeń układu krążenia, chorób układu nerwowego, pokarmowego a także chorób kobiecych, w tym niepłodności. Dodatkowo wykazuje doskonałe działanie ujędrniające, modelujące, odchudzające i antycellulitowe.

Leczenie sanatoryjne można kontynuować po powrocie do domu. Uzdrowiska często sprzedają butelkowaną wodę leczniczą, którą można także kupić w aptekach i niektórych sklepach
z artykułami spożywczymi. Solankę do inhalacji można nabyć w postaci mgiełki. Można też kupić środki wytwarzane na bazie wód mineralnych, dzięki którym przygotujemy leczniczą kąpiel.
W sprzedaży dostępna jest również borowina i produkty zawierające ten cenny torf do stosowania w formie okładów i kąpieli. Na bazie surowców naturalnych produkowane są kosmetyki
o wielowymiarowym działaniu, które redukują niedoskonałości, odżywiają skórę i poprawiają jej kondycję.  



Podziel się
Oceń

Komentarze