Nowy Dom Pomocy Społecznej w Mścichach

  • 29.08.2020, 09:59 (aktualizacja 29.08.2020, 10:04)
  • Red
Nowy Dom Pomocy Społecznej w Mścichach
W budynku dawnej szkoły podstawowej w Mścichach (gm. Radziłów) powstał nowy Dom Pomocy Społecznej. Na potrzeby placówki obiekt rozbudowano, wyposażono w niezbędną infrastrukturę i przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całkowita wartość inwestycji to 2,5 mln zł. W uroczystym oddaniu placówki do użytku udział wzięli m.in. Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, wójt gminy Radziłów, Krzysztof Milewski, a także mieszkańcy.

W województwie podlaskim powstał kolejny Dom Pomocy Społecznej. To już 23 placówka tego typu w regionie, a tym razem powstała w Mścichach (gm. Radziłów).  Wartość całej inwestycji to 2,5 mln zł na co złożyło się środki z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Jak podkreślał Krzysztof Milewski, wójt gminy Radziłów, pomysł utworzenia DPS-u w Mścichach zrodził się zaraz po tym kiedy objął tę funkcję.

- Tak się złożyło, że akurat w okresie zimowym kilka osób w naszej gminie wróciło ze szpitala po okresie leczenia i pojawił się problem, jak świadczyć usługi. Najgorzej jest, gdy są to osoby samotne lub nie mają odpowiednich warunków. Zapoznaliśmy się z sytuacją i to nas skłoniło do tego żeby tu właśnie taka placówkę otworzyć – mówił Krzysztof Milewski.

 

Inwestycja była możliwa m.in. dzięki funduszom unijnym i dotacji z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

- Dzięki wysiłkowi samorządów, wsparciu ze środków centralnych i pomocy innych podmiotów, ale przede wszystkim dzięki gminie Radziłów powstał piękny obiekt przeznaczony do opieki i pomocy osobom starszym i schorowanym. Cieszy to tym bardziej, że zapotrzebowanie na tego rodzaju placówki jest bardzo duże. Myślę, że Dom Pomocy Społecznej, który oddajemy będzie dobrze służył lokalnej społeczności- tłumaczył Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Wicemarszałek Olbryś podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie DPS-u w Mścichach. Przypomniał o dużym zaangażowaniu w realizację projektu marszałka Artura Kosickiego, radnej wojewódzkiej Wandzie Mieczkowskiej i posłowi na Sejm Kazimierzowi Gwiazdowskiemu

W Domu Pomocy Społecznej w Mścichach całodobową opiekę znajdzie szesnaście osób – 14 w podeszłym wieku i dwie niepełnosprawne fizycznie. Pensjonariusze mogą liczyć na bardzo dobre warunki. W budynku, oprócz przestronnych i jasnych pokoi, niezbędnym zapleczem socjalnym znajduje się salka ze sprzętem do rehabilitacji.

DPS w Mścichach będzie służył nie tylko mieszkańcom gminy i powiatu. Może przyjmować pensjonariuszy także z całego kraju, pierwsi pojawią się we wrześniu.

W uroczystości otwarcia DPS w Mścichach udział wzięli też: Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Kazimierz Gwiazdowski, poseł na Sejm RP, radna wojewódzka Wanda Mieczkowska, władze gminy i powiatu, lokalni samorządowcy i mieszkańcy.

Całkowita wartość inwestycji to 2,5 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 wyniosło 338 tys. zł. Gmina otrzymała również 205 tys. zł z PFRON, a także 600 tys. z budżetu państwa. Z kolei Fundacja Orlen przekazała 13 tys. zł za co placówka kupiła niezbędny sprzęt, a także wyposażenie.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe