3,4 mln zł dla ASP w Łomży i ZSCKR w Marianowie na kształcenie zawodowe młodzieży

  • 30.08.2020, 10:00 (aktualizacja 30.08.2020, 10:01)
  • Red
3,4 mln zł dla ASP w Łomży i ZSCKR w Marianowie na kształcenie zawodowe młodzieży
Blisko 6 mln zł przyznał zarząd województwa podlaskiego na unijne projekty skierowane do uczniów. Wsparcie udzielane jest w ramach naboru „Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki”. Tym razem dofinansowanie otrzymały cztery szkoły, a jednymi z beneficjentów są Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna w Łomży oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie, które łącznie na kształcenie zawodowe otrzymały 3,4 mln zł.

Niecałe 6 mln zł rozdysponował Urząd Marszałkowski w Białymstoku dla czterech podlaskich szkół. W ramach projektu „Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki” dofinansowanie przeznaczone będzie m.in. doszkalanie kadr nauczycielskich, podnoszenie ich kompetencji i kwalifikacji czy doposażenie pracowni zawodowych. Wsparcie otrzyma m.in. Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna w Łomży oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie.

Projekt Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Łomży otwierać ma nowe możliwości przed 25 uczniami oraz 7 nauczycielami Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży. Przeprowadzone zostanie poradnictwo zawodowe, zajęcia rozwijające, wyrównawcze, czy staże dla uczniów i nauczycieli. To właśnie te zadania założono w projekcie. Dodatkowo pracownia zawodowa wyposażona zostanie w niezbędny sprzęt. Projekt zakłada również utworzenie nowego kierunku, a mianowicie Technikum browarniczego – browarnictwo rzemieślnicze i przemysłowe. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego wynosi 1,8 mln zł.
 

 Z kolei 140 uczniów i 23 nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie podniesie swoje kompetencje . W tym celu wezmą oni udział w odpowiednich zajęciach, kursach i szkoleniach. Dla 20 uczniów zaplanowano staże zawodowe u lokalnych przedsiębiorców, co pozwolić ma na nabycie, na istotne z punktu widzenia rynku pracy, doświadczenia zawodowego. Ponadto, podniesiona zostanie jakość edukacji poprzez doposażenie szkoły w koparko-ładowarkę i wózek widłowy. Projekt został zgłoszony przez spółkę Open Education Group i otrzyma wsparcie w wysokości 1,6 mln zł.

Natomiast dzięki Narodowemu Forum Doradztwa Kariery dwie szkoły na terenie Bielska Podlaskiego także zostaną beneficjentami projektu. W Zespole Szkół nr 1, a także w Zespole Szkół nr 4 również prowadzone będą kształcenia zawodowe. W założeniu projektu zaplanowano podniesienie poziomu skuteczności kształcenia zawodowego dla 290 uczniów oraz doskonalenie kompetencji zawodowych 14 nauczycieli.

Do realizacji zaplanowano doposażenie pracowni zawodowych, warsztatów szkolnych w sprzęt, pomoce dydaktyczne oraz narzędzia TIK (tj. aplikacje internetowe, e-nauczanie). Wartość dofinansowania dla dwóch szkół w Bielsku Podlaskim to ponad 2 mln zł.

Nowa oferta edukacyjna szkół to podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, które teraz będzie bardziej wpisywać się w potrzeby regionalnego rynku pracy. To duża pomoc w wyborze ścieżki zawodowej. Placówki szkolne stanąć się mają bardziej nowoczesne, oferujące większe możliwości. Dotacje dla wszystkich szkół w regionie rozwoju pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe