Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 23:23
Reklama
News will be here

Podziękowanie za korzenie wolności

Dokładnie 40 lat minęło od utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Związku, który dał podwaliny do upadku komunizmu w Polsce, ale można powiedzieć, że także i na świecie. Z tej okazji w Łomży spotkali się dawni i obecni związkowcy. Nie mogło wśród nich zabraknąć Marka Olbrysia, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, związkowca. - Dziękujemy Wam za korzenie wolności - powiedział do uczestników uroczystości ksiądz Jacek Czaplicki.
Podziękowanie za korzenie wolności

- To dla mnie czas niezwykle bogaty w emocje i wspomnienia. Praktycznie całe swoje dorosłe życie byłem członkiem „Solidarności”. Byłem przewodniczącym oddziału „Solidarności” w Łomży, członkiem zarządu Regionu Mazowsze, delegatem na zjazd krajowy. Dla mnie jest to coś wspaniałego. Ruch społeczny, który powstał w latach 80. przerodził się w coś bardzo dobrego. Można zdecydowanie powiedzieć, iż ruch solidarnościowy zmienił oblicze Polski. Dał jej wolność, niepodległość i wiele wspaniałych rzeczy, z których teraz czerpiemy. „Solidarność” wniosła olbrzymie wartości społeczne czy ideologiczne. Cała podstawa naszej państwowości to właśnie „Solidarność”- tłumaczy wicemarszałek województwa podlaskiego.  

W rocznicowych uroczystościach udział wzięli m. in. Bernadeta Domitr, która wchodziła w skład pierwszego zarządu łomżyńskiego oddziału, pierwszy marszałk województwa Sławomir Zgrzywa, który kierował łomżyńską "S" w latach 90., ksiądz Janusz Kubrak, duszpasterz związkowców. Obecni byli również  kolejny były przewodniczący oddziału Marek Sawicki, Teresa Steckiewicz, działaczka internowana po wprowadzeniu stanu wojennego, delegacją związkowców z Wysokiego Mazowieckiego i reprezentanci obecnych organizacji "S" w łomżyńskich przedsiębiorstwach. Honory gospodarza pełnił obecny szef oddziału Henryk Piekarski, a jednym z najważniejszych gości był Waldemar Dubiński, wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". Na zakończenie mszy w łomżyńskiej Katedrze mówił o roli kościoła i kapłanów w czasie strajków 1980 roku i kształtowania się związku, a podczas późniejszego wystąpienia do kolegów, przypomniał najważniejsze wydarzenia minionych lat.      

- Jesteśmy jedynym związkiem, który wpisał się w historię Polski, Europy i świata. Dziś nadal zabiegamy o sprawy ważne dla ludzi pracy: ich ochronę, godne warunki płacy. Możemy to robić w Komisji Dialogu Społecznego i mamy kontrakt z prezydentem Andrzejem Dudą. A jednak nadal jeszcze musimy walczyć o prawo do tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy i godność. Na szczęście  przychodzą do nas znów ludzie młodzi - powiedział  Waldemar Dubiński.  

Oddział NSZZ "Solidarność" w Łomży powstał na fali społecznego protestu z lata 1980 roku, którego symbolem stały się strajki w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. Od początku należał do Regionu Mazowsze, a pierwszym przewodniczącym został Marian Chojnowski. 

Po mszy w Katedrze związkowcy wzięli udział w mniej oficjalnej części rocznicowego świętowania. Wicemarszałek Marek Olbryś przekazał tam na ręce Henryka Piekarskiego grawerton z podziękowaniami za w kład łomżyńskiej "S" w "budowę wolnej i demokratycznej Polski" podpisany przez marszałka Artura Kosickiego i pozostałych członków zarządu województwa.

- Moja kochana Solidarności! Nikt nam tej wolności na całe życie nie daje, stale musimy pilnować. aby człowiek pracy godnie wynagradzany i dobrze chroniony  przez prawo - Marek Olbryś.

Henryk Piekarski przy pomocy Alicji Drożyner wręczył kilkudziesięciu osobom specjalne podziękowania i okolicznościowe znaczki. Otrzymali je m. in. Marek Olbryś, Sławomir Zgrzywa, ksiądz Janusz Kubrak, Bernadeta Domitr.      


Podziel się
Oceń

Komentarze