Pożegnanie sceny letniej w OiFP

  • 09.09.2020, 09:46
  • Red
Pożegnanie sceny letniej w OiFP
Opera i Filharmonia Podlaska żegna letnią scenę amfiteatru. 12 września o godz. 19.00 w OiFP odbędzie się koncert „Radość Tworzenia”, na którym serenady Antonína Dvořáka, wykona orkiestra OiFP pod batutą maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

W Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej 12 września o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Radość Tworzenia”, na którym artyści pożegnają urokliwą scenę letnią. Radosne i melodyjne serenady Antonína Dvořáka (Serenada d-moll na instrumenty dęte, wiolonczelę i kontrabas op. 44, Serenada na smyczki E-dur op. 22) zagra orkiestra OiFP, którą poprowadzi maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka powstała z inspiracji Serenadą B-dur Mozarta KV 361. Idąc za przykładem swego wielkiego poprzednika, do podwójnego składu instrumentów dętych kompozytor dodał wiolonczelę i kontrabas, jako instrumenty prowadzące linię basu. Posłużył się poza tym swoistym stylem „retro”, nawiązującym do tradycji dworskiej muzyki plenerowej z czasów klasycyzmu. Klasyczna forma łączy się tutaj z tanecznymi rytmami, słowiańskim duchem i harmonią, a ostateczny wydźwięk ekspresyjny różni się znacznie od źródła inspiracji, nasuwa bowiem skojarzenia z tradycją tworzenia muzyki w czeskich zamkach i pałacach. Od pierwszej do ostatniej nuty daje się odczuć radość motywującą kompozytora w tworzeniu.

Serenada E-dur op. 22 powstała w zaledwie dwa tygodnie, w maju 1875 roku, w szczęśliwym dla kompozytora czasie. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych Antonína Dvořáka.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe