W ramach świadczenia postojowego ZUS wypłacił już 5 mld zł - [VIDEO]

  • 11.09.2020, 10:10 (aktualizacja 11.09.2020, 16:10)
  • Tylko dobre informacje
W ramach świadczenia postojowego ZUS wypłacił już 5 mld zł - [VIDEO]
Już niemal 5 mld zł trafiło na konta właścicieli firm jak również zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych z tytułu wypłaconych świadczeń postojowych. To jedno z ostatnich świadczeń obsługiwanych przez ZUS, o które wciąż jeszcze można się ubiegać.

 

- Do tej pory  Zakład wypłacił łącznie ponad 2,5 mln świadczeń na kwotę prawie 5 mld zł. Tylko w województwie podlaskim rozpatrzyliśmy 72 tys. wniosków o świadczenie postojowe. Na konta osób uprawnionych przekazana została  kwota 122 mln zł. Wypłaty są realizowane na bieżąco.  Środki trafiły do prowadzących działalność gospodarczą ,a także zleceniobiorców. O to wsparcie można ubiegać się jeszcze w ciągu trzech miesięcy po zniesieniu stanu epidemii– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Świadczenie postojowe dla w opłacających składki „sam za siebie”

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane, ale przedsiębiorcy na karcie podatkowej, jednocześnie zwolnieni z podatku VAT, otrzymają 1300 zł. Warunkiem uzyskania postojowego jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Czyli załóżmy, że przedsiębiorca składa pierwszy wniosek o postojowe we wrześniu, to w sierpniu jego przychód musi być, o co najmniej 15 proc. niższy niż w lipcu. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 kwietnia br.

Aby skorzystać ze świadczenia nie trzeba zawieszać działalności, ale warto wiedzieć, że postojowe przysługuje także tym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br.

 

 

 

 

Świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło

Dla tych osób świadczenie również z reguły wynosi 2080 zł. Jednak w przypadku osób wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie, wynosi do 1299,99 zł postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
z poprzedniego kwartału tj. 15 994,41 zł w sierpniu i wrześniu. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 kwietnia br.
Jeżeli  zleceniodawca odmówił złożenia pierwszego wniosku, to zleceniobiorca może teraz złożyć go samodzielnie.

 

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.

 

- Wnioski o postojowe od 24 lipca można  składać wyłącznie on-line za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Obecnie takich profili jest już prawie 5,5 mln. Dzięki Platformie Usług Elektronicznych załatwimy większość spraw z ZUS bez wychodzenia z domu. Wszelkie informacje na temat świadczeń oraz pomocne materiały jak składać wnioski, i jak je wypełnić, można znaleźć na naszej stronie internetowej www.zus.pl. W przypadku wątpliwości pracownicy Zakładu kontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie - dodaje rzeczniczka.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe