Gala Podlaskiej Marki Roku 2019. Znamy laureatów najbardziej prestiżowej nagrody województwa podlaskiego

  • 14.09.2020, 11:44 (aktualizacja 14.09.2020, 11:53)
  • Red
Gala Podlaskiej Marki Roku 2019. Znamy laureatów najbardziej prestiżowej…
Pandemia SARS-CoV-2 w Polsce nie powstrzymała jednak ceremonii rozdania nagród podlaskim przedsiębiorcom. Mimo, że termin został przesunięty o klika miesięcy to 10 września 2020 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, Gala Podlaskiej Marki Roku doszła do skutku. Wydarzenie odbyło się w nowej formule, bez udziału publiczności i z uwzględnieniem wszystkich rządowych obostrzeń. Nagrody w dziewięciu kategoriach wręczali Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, wicemarszałek, a także członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Po wielu wątpliwościach i niepewności Podlaska Marka Roku jednak się odbyła. 10 września 2020 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku kapituła wyłoniła laureatów w dziewięciu kategoriach, którym nagrody wręczali Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, wicemarszałek oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Poznaliśmy również tegorocznego „Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego”. Została nim Jagiellonia Białystok, która w tym roku świętuje swoje setne urodziny.

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, władze województwa podlaskiego długo zastanawiały się czy organizować tegoroczne wydarzenie. Ostatecznie termin przesunięto na wrzesień i ograniczono liczbę gości biorących bezpośredni udział w gali, a mieszkańcy regionu i sympatycy konkursu mogli śledzić uroczystość dzięki transmisji online.

- Byliśmy przed trudną decyzją czy mimo wszystką kontynuować Podlaską Markę Roku. Przyjęliśmy jednak taką wersją, że ją zorganizujemy, ale w warunkach bezpiecznych, bo dla nas jest to najważniejsze. Nie było łatwo zorganizować takie wydarzenie bez publiczności, gdyż ona zawsze jest jego częścią-mówi Artur Kosicki.

Podlaska Marka to również najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda województwa podlaskiego, a nagrody już po raz szesnasty trafiły w ręce laureatów.

- To jest bezsprzecznie największa promocyjna impreza województwa podlaskiego. Uwypuklone są nasze dokonania, firmy czy społeczeństwo. To wydarzenie znane jest nie tylko w naszym województwie czy Polsce, ale nawet na świecie. W związku z pandemią wyglądało to trochę inaczej niż zwykle, przede wszystkim bez widzów. Na szczęście było to dostępne online, więc każdy mógł ją obejrzeć. Myślę, iż wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tej gali, również wizualnie. Było mnóstwo doznań artystycznych, więc sądzę, że każdy z widzów znalazł coś dla siebie- tłumaczy Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Doznania artystyczne to m.in. oprawa wydarzenia, która nawiązywała do natury. Prezentowano na niej wizualizacje dawnego Białegostoku, podlaskich wsi i miasteczek z ich architekturą i kulturą. Z kolei filmowa opowieść okraszona była komentarzem Krystyny Czubówny, muzyką, tańcem współczesnym, śpiewem, odgłosami lasu i występami zespołu „Żemerwa”.

- Mamy czym się pochwalić. Przede wszystkim w naszym województwie posiadamy wspaniałe  i wrażliwe środowisko naturalne, ale również wielokulturowość. Różnego rodzaju dziedziny, które należy promować i przedstawiać innym odbiorcom z całego kraju- mówi Marek Olbryś.

W tegorocznej edycji spośród 150 zgłoszonych produktów do finałowego starcia komisja konkursowa nominowała 27. To z tego grona wybrano laureatów każdej z dziewięciu konkursowych kategorii: Produkt Użytkowy, Produkt Spożywczy, Odkrycie, Inwestycja, Kultura, Wydarzenie, Społeczeństwo. W tym roku pojawiły się także dwie nowe kategorie, a mianowicie Biznes i Projekt 4.0.

- W mojej ocenie te kategorie już dawno powinny się znaleźć w tym konkursie. Mogę już powiedzieć, iż za rok ta formuła zostanie rozszerzona. Mamy wspaniałych przedsiębiorców, mieszkańców, ale też i konstruktorów, których tutaj widzieliśmy. Wielu z nich nie trzeba nawet przedstawiać. Sądzę, że to oni robią przysługę województwu podlaskiego mówiąc skąd są i się tego nie wstydzą. A wręcz odwrotnie, szczycą się tym skąd pochodzą i jak to jest wspaniały region i jacy wspaniali ludzie tutaj mieszkają- tłumaczy marszałek województwa podlaskiego.

Lista zwycięzców Podlaskiej Marki Roku 2019                                                                     

W kategorii „Społeczeństwo” zwyciężyły Czwartkowe Obiady u Diabetyków. To cykliczne spotkania edukacyjne i integrujące skierowane do osób chorych na cukrzycę. Od lat organizuje je Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Wojewódzki w Białymstoku. Nota bene w tej kategorii nominację otrzymał również Urząd Miejski w Łomży za swoje „samorządowe becikowe”, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł z tytułu urodzenia dziecka.

Tytuł najlepszego Produktu Spożywczego otrzymała Woda Krynka. Firma ściśle kojarzona z północno-wschodnim regionem Polski, która już od 1945 roku dostarcza swoim klientom naturalną wodę źródlaną wydobywaną ze źródła „Krynka” o głębokości 70 m. Dzięki czystości biologicznej i braku w jej składzie składników szkodliwych dla zdrowia człowieka nie podlega żadnemu procesowi uzdatniania ani nie jest dezynfekowana.

W kategorii Kultura pierwsze miejsce zajął Tomasz Samojlik z serią książek dla dzieci „Żubr Pompik”.

- Jestem bardzo zaszczycony i myślę, że Pompik również. To jest coś niezwykłego, że został doceniony przez tak szacowne grono i mogłem odebrać tę nagrodę. Był to pomysł dosyć ryzykowny, gdyż jestem naukowcem i chciałem czasem przekazać treści bardzo skomplikowane, ale w prosty sposób. Najwyraźniej zadziałało to zarówno na moje dzieci jak i na innych czytelników- wskazuje pisarz.

Pompik to mały białowieski żubr, który stworzony został w 2008 roku. Do tej pory z bohaterem tym powstało 22 książki. Podczas lektury opowiadań dzieci poznają tajemnice Puszczy Białowieskiej, odwiedzają polskie parki narodowe. Ostatnia seria, zapoczątkowana w 2019 roku, to wielkoformatowe książki z okienkami, skierowane do najmłodszych czytelników.

Za najlepszy Produkt Użytkowy uznano Sklejkę Zakładów Przemysłu Sklejek BIAFORM S.A. Sklejka z Biaformu - pomysł Artura Hasbacha sprzed stu lat jest ciągle w świetnej formie. Dziś służy do budowy domów, stadionów czy apartamentów dla celebrytów. Użyto jej nawet do budowy letniej rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych i najwyższego budynku świata Burdż Chalifa.

W kategorii Inwestycja tytuł Podlaskiej Marki otrzymała hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena. Do tej pory w województwie podlaskim nie było obiektu o podobnej skali: powierzchnia zabudowy 5 446 m², powierzchnia użytkowa 6 601 m², wysokość hali – 16 m. W hali znajdują się trybuny na ponad 2 tys. miejsc, w tym trybuny stałe i miejsca na trybunach mobilnych, co umożliwia organizację dużych imprez sportowych i kulturalnych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Z kolei w kategorii Wydarzenie wygrał IX Festiwal „Rock na Bagnie” organizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego. Międzynarodowe wydarzenie w Goniądzu istnieje od 2010 roku i jest obecnie jednym z bardziej rozpoznawalnych festiwali rockowych w Polsce.

- Podlaska Marka Roku jest nagrodą prestiżową. W momencie, gdy zaczynaliśmy organizować festiwal, nie przeszło mi nawet przez myśl, że zostaniemy w ogóle nominowani. Myślę, że nasz festiwal, który jest rozpoznawalny w środowisku fanów muzyki rockowej, będzie rozpoznawalny jeszcze bardziej. Festiwal prezentuje dużo znanych zespołów z dawnych lat Jarocina, ale także młodszych i odbywa się w bardzo pięknym terenie w Biebrzańskim Parku Narodowym. Oprócz walorów BPR prezentujemy także różne lokalne wyroby, którymi możemy się pochwalić- mówi Jacek Żędzian, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal ściąga tysiące fanów rocka z całego kraju czy Europy. Do tej pory zagrały na nim zespoły m.in. z Anglii, Litwy, Białorusi, Niemiec, Szwecji, Irlandii, Czech, Słowacji czy Japonii. To znakomita promocja województwa podlaskiego.

W kategorii Odkrycie nagrodę otrzymały „Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej” prowadzone przez Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. To projekt badawczy dotyczący grzybów medycznych. Specjaliści z Politechniki zbudowali bank ekstraktów z grzybów z Puszczy Białowieskiej, który zawiera ponad 150 sklasyfikowanych i opisanych gatunków (kolejnych kilkaset czeka na opracowanie). Natomiast specjaliści z UMB sprawdzają je pod kątem medycznym.

W tym roku po raz pierwszy przyznano również dwie nagrody z nowych kategorii.

Podlaską Markę w kategorii Biznes, za mocne wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych przyznano Grupie Chorten. W swoich działaniach mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności, w ciągu roku wspierając blisko setkę inicjatyw o charakterze pomocowym, sportowym i edukacyjnym z regionu m.in. Wigilię Białostocką, Fundację Pomóż, Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, Motoserce, Targi Pogranicza w Siemiatyczach

- Jesteśmy dumni z tego, że ktoś nas zobaczył i docenił. Ta nagroda, to nic innego jak dostrzeżenie tego dobra, którym się dzielimy. Żeby umieć mnożyć, trzeba umieć dzielić i to co zarabiamy, staramy się zawsze dzielić z ludźmi, którzy bardzo tego potrzebują. Osoby, którym dzisiaj coś brakuje, a dzięki nam mogą coś mieć. I to jest bezcenne. Naszą grupę reprezentują podlascy przedsiębiorcy i od zawsze tak ją organizujemy, by być prawdziwi i transparentni. Biznes jest wtedy, gdy wszystkie strony na tym korzystają. 10 lat temu mieliśmy 20 sklepów, a teraz mamy 2 tys. na terenie całej Polski i to jest wspaniałe- tłumaczy Sylwia Olechno, dyrektor generalny Grupy Sklepów Spożywczych Chorten.

Natomiast w kategorii Projekt 4.0. pierwsze miejsce zajęła Dolina Rolnicza 4.0. Otrzymała ją za zadanie wdrożenia efektywnych działań mających na celu eliminację pułapek, jakie obecnie dopadają polską gospodarkę. Stworzenie gamy rozwiązań technologicznych dedykowanych mechanizacji rolnictwa pozwoli na osiągnięcie konkretnych efektów ekonomicznych. Do efektów tych należy zaliczyć: zmniejszenie nakładów pracy ludzkiej, zwiększenie wydajności pracy, wykonywanie poszczególnych zabiegów w terminach agrotechnicznych, zmniejszenie strat plonów i tym samym zwiększenie efektywności produkcji rolniczej. Efektem w przetwórstwie spożywczym będzie automatyzacja i robotyzacja w strefach związanych z procesami technologicznymi, w szczególności związanych z pakowaniem, konfekcjonowaniem czy też śledzeniem i znakowaniem, co umożliwi przeniesienie zasobów ludzkich tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Podczas gali wręczono też nagrodę konkursu towarzyszącego Podlaskiej Marce, a więc Podlaska Marka Konsumentów. W tym roku padł rekord w liczbie oddanych głosów- 12 257. Internauci na zwycięzcę wybrali księgarnię internetową Tania Książka, która zdobyła 3543 głosy.

Listę nagrodzonych zamknęli zdobywcy tytułu Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. W tym roku wyróżniono Podlaską Branżę Medyczną, wśród nich reprezentanci: Medical-Łomża sp. z o.o. , Laboratorium Centrum Symulacji Medycznych - Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o., Medgal sp. z o. o., ChM sp. z o.o., Mindhand sp. z o.o., Petros Psyllos, Imago Krzysztof Matuk, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka.

Laureaci konkursu otrzymali statuetki Podlaskiej Marki i nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł, a dodatkowo każdy z nagrodzonych otrzymał voucher na weekend z Mercedesem.

Jak w ubiegłych latach, po ogłoszeniu laureatów przedstawiono także „Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego”. W tym roku do Pawła Małaszyńskiego, Stanisława Tyma, Karola Okrasy czy prof. Henryka Skarżyńskiego dołączyła obchodząca 100. rocznicę powstania Jagiellonia Białystok. Za wyróżnienie dziękował Wojciech Strzałkowski, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok, który dedykował nagrodę wszystkim kibicom „Dumy Podlasia”.

Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego zapewnił, iż wszyscy laureaci promowani będą zarówno w mediach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego jak i w telewizji.

Po raz pierwszy Gala Finałowa Podlaskiej Marki Roku dostępna była szerokiej publiczności i transmitowana w social mediach, a także na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego. Galę prowadził satyryk i dziennikarz Krzysztof Szubzda, a za oprawę artystyczną odpowiadało studio Mucha na Dziko.

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe