Nowy dworzec autobusowy w Łomży nieoficjalnie otwarty - [VIDEO]

  • 14.09.2020, 13:07 (aktualizacja 14.09.2020, 19:56)
  • Tylko dobre informacje
Nowy dworzec autobusowy w Łomży nieoficjalnie otwarty - [VIDEO]
Ponad dwa lata mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej czekali na otwarcie stacji autobusowej - Dworzec Łomża. Cała inwestycja kosztowała około 15 milionów złotych. Autobusy dalekobieżne korzystają już z nowego dworca w Łomży. Przy ulicy Dworcowej do użytku oddane zostało Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne, którego budowa rozpoczęła się przed dwoma laty. Na terenie o powierzchni prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych wykonane zostały stanowiska dla autobusów dalekobieżnych, komunikacji o zasięgu lokalnym, szklane zadaszenie dworca oraz poczekalnia. Koszt inwestycji to 15 mln złotych.

 

- Pamiętamy jak jeszcze niedawno wyglądał dworzec autobusowy w naszym mieście. Jeszcze w poprzedniej kadencji podjęliśmy decyzję aby to zmienić. Dzięki podzieleniu inwestycji na etapy oraz wsparciu samorządu województwa, w tym osobiście marszałka Artura Kosickiego i dotacji w wysokości 9 milionów złotych, dworzec udało się zbudować i oddać do użytku. Nowy dworzec to część projektu poprawy systemu komunikacyjnego w naszym mieście - tłumaczy Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży.

Nowy dworzec z miłym zaskoczeniem przyjęli pasażerowie.

- Bardzo ładny dworzec . Dobrze że jest zadaszenie. W razie deszczu człowiek nie zmoknie. Wybieram się na grzyby i właśnie znalazłem dobre połączenie do Miastkowa – mówi z entuzjazmem Zdzisław Pisarski z Łomży.

Dworzec podoba się także osobom przebywającym w Łomży przejazdem.

- Przyjechałem z Piekar Śląskich w odwiedziny do kolegi, z którym byłem w wojsku. Podoba mi się dworzec, choć przydałby się tutaj bankomat.  W pobliżu jest przecież hala targowa - wyjaśnia Jan Parzych z Piekar Śląskich.

Z kolei Urszula Łasiewicka wróciła właśnie z Grecji. - Na dworcu jest czysto i przestronnie. Po dłuższej nieobecności w kraju taki dworzec to dla mnie miła niespodzianka.

 

 

Pierwsze roboty związane z budową Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego w rejonie ulic Dworcowej, Sikorskiego i Al. Legionów w Łomży rozpoczęły się w połowie sierpnia 2018 roku. Niespełna rok później, 1 czerwca 2019 r. dworzec został tymczasowo przeniesiony na parking wybudowany przez MPGKiM wzdłuż torów kolejowych na końcu ulicy Dworcowej.

Nowo powstałe Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m. Tworzy je węzeł przesiadkowo – komunikacyjny ze stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej. W ławkach przy peronach umieszczono ładowarki USB i gniazda 220 V. Na terenie dworca powstał parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.

Zgodnie z przewidywaniami pierwszy dzień funkcjonowania dworca był zaskoczeniem, także dla kierowców autobusów. Niektórzy z "rozpędu" wjeżdżali na parking gdzie poprzednio znajdował się tymczasowy dworzec. Aby ułatwić poruszanie się w nowej części Łomży, do kierowania ruchem wyznaczeni zostali pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Dzięki pracy miejskich ogrodników zakwitły także kwiaty w donicach ustawionych przy dworcowej poczekalni.

- W związku z przeniesieniem komunikacji z tymczasowego dworca na Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne proszę kierowców, podróżnych oraz kupców z pobliskiego targowiska o zachowanie ostrożności i zwrócenie uwagi na obowiązującą organizację ruchu, byśmy wszyscy mogli bezpiecznie korzystać z obiektu na miarę XXI wieku – apeluje zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki podkreślając, że pierwszy tydzień będzie miał formę testową, pozwalającą na rozwiązanie nieprzewidzianych dylematów, które w takich sytuacjach mogą się pojawić.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe