Gloria Artis dla artystów, którzy kochają śpiewać w Łomży

  • 15.09.2020, 11:13 (aktualizacja 15.09.2020, 11:18)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Gloria Artis dla artystów, którzy kochają śpiewać w Łomży
Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali Jacek Szymański oraz Dariusz Wójcik, artyści i organizatorzy wydarzeń muzycznych. Wniosek do ministra kultury o uhonorowanie obu podpisali Artur Kosicki, Marszałek i Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

"Pan Jacek Szymański jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”, który od 27 lat odbywa się na Ziemi Łomżyńskiej i malowniczym Podlasiu.  Zarząd Województwa Podlaskiego jest współorganizatorem festiwalu i od wielu wspiera go finansowo" - napisali w uzasadnieniu. Podobne słowa dotyczyły we wniosku również Dariusza Wójcika, który od pierwszej edycji Muzycznych Dni jest filarem tego wydarzenia jako wykonawca i współorganizator. 

Uroczystość nie odbyła się jednak w Białymstoku czy Łomży, a w Gdańsku, bo łomżyniak Jacek Szymański i pochodzący ze Świdnicy na Dolnym Śląsku Dariusz Wójcik właśnie z Wybrzeżem związali swoje artystyczne kariery. 

Powodów do uhonorowania obaj dostarczyli aż nadto: role operowe, operetkowe i musicalowe, koncerty i recitale w repertuarze klasycznym i współczesnym, płyty, Teatr Otwarty znany na Pomorzu z interesujących propozycji muzycznych czy tradycyjny Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie, a w dodatku jubileusze pracy artystycznej.        

- Chcieliśmy świętować w czasie festiwalu Muzyczne Dni, ale w warunkach pandemii wiele planów musiało zostać skorygowanych. Dlatego spotkaliśmy się we wspaniałych wnętrzach Dworu Artusa na gdańskiej Starówce. Medale wręczył nam Tomasz Gieszcz przedstawiciel wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, a ja zacząłem od podziękowań dla marszałków Artura Kosickiego i Marka Olbrysia, któremu jesteśmy szczególnie wdzięczni jako reprezentantowi Ziemi Łomżyńskiej - opowiada Jacek Szymański.

Jak dodaje, wręczenie medali "Gloria Artis" było spodziewanym  przez niego i Dariusza Wójcika elementem wydarzenia, ale nie zabrakło też niespodzianek. Pierwszą z nich była specjalna nagroda prezydenta Gdańska na 35-lecie pracy artystycznej wręczona przez Aleksandrę Dulkiewicz. Kolejne zaskoczenie dla Jacka Szymańskiego przygotowali Wojciech Dąbrowski, prezes Fundacji Retro i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro oraz Michał Fogg, prawnuk ikony polskiej piosenki, Mieczysława Fogga.

- Był to list gratulacyjny i nagroda "Złotego Liścia Retro". Dariusz Wójcik, który wcześniej wprowadził do swojego repertuaru dawne piosenki już taki Liść ma - wyjaśnił.                

Do Dariusza Wójcika natomiast list gratulacyjny z okazji jubileuszu pracy artystycznej, odczytany w Dworze Artusa, skierował natomiast wicemarszałek Marek Olbryś. 

"W imieniu własnym oraz całego Zarządu Województwa Podlaskiego, składam Panu najserdeczniejsze gratulacje z okazji wspaniałego Jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej. Szczególnie dziękuję Panu za ogromny wkład w rozwój kulturalny Ziemi Łomżyńskiej wyrażający się współtworzeniem Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”, będącego jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Cieszę się, że Pana życie jest wspaniałym przykładem spełnienia się Pańskiej artystycznej pasji" - napisał Marek Olbryś.

Adresat przyjął te słowa ze wzruszeniem.

- Łezka mi się w oku zakręciła. Kocham Łomżę i całe województwo podlaskie - przyznał Dariusz Wójcik, który już w tych dniach rozpoczął jako dyrektor artystyczny Festiwal Kalejdoskop Form Różnych w Sopocie.    

Zwieńczeniem uroczystości w Dworze Artusa stał się koncert jego piosenek z wydanego na płycie programu "Zimny drań" z bardzo i mniej znanymi piosenkami lat 20. i 30. minionego wieku.       

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe