Nowy pododdział urologii w BCO [FOTO]

  • 16.09.2020, 11:33 (aktualizacja 16.09.2020, 11:42)
  • Red
Nowy pododdział urologii w BCO [FOTO]
Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii mogą być już przyjmowani na nowo utworzonym pododdziale urologii. Pododdział zapewnia kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo–płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet. Inwestycja w całości przeprowadzona została z własnych środków szpitala w wysokości 1,3 mln zł. W otwarciu pododdział urologii udział wzięli m.in. Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego i Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.

W ramach modernizacji istniejące pomieszczenia dostosowano do potrzeb Pododdziału Urologii. Powstało sześć kameralnych sal dwuosobowych oraz jedna sala jednoosobowa. Każda z sal wyposażona jest w oddzielną łazienkę z prysznicem. Łącznie pomieszczą one 13 osób, a w obrębie oddziału dostępny także bezpłatny dostęp do Wi-Fi.

Na pododdziale znajdują się również m.in. pomieszczenie zabiegowe, punkt pielęgniarski, łazienki i toalety dla pacjentów, pokoje lekarskie oraz pomieszczenia gospodarcze. Zakres prac obejmował m.in. roboty elektryczne i wykończeniowe: malowanie, szpachlowanie, a także prace sanitarne: odnawianie łazienek, toalet czy biały montaż.

- Dużo się mówi się o profilaktyce nowotworowej u kobiet czy chorobach nowotworowych, które je dotykają. Pamiętajmy jednak, że mężczyźni również chorują na choroby onkologiczne. Przypadający dziś Europejski Dzień Prostaty oraz otwarcie pododdziału urologicznego w BCO są dobrą okazją do uświadomienia wszystkim panom, jak ważne są badania profilaktyczne i dbanie o własne zdrowie- mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Poza nowym obliczem oddział zyskał też niezbędny sprzęt. Zakupiono m.in. elektryczne łóżka szpitalne, szafki przyłóżkowe, tor wizyjny, kardiomonitory, resuscytatory, defibrylator, resektoskopy bipolarne i monopolarne, cytoskopy, ureterenoskop czy uretrotom optyczny.

- Do marca br. pacjenci urologiczni hospitalizowani i rozliczani byli w ramach istniejącego oddziału chirurgii onkologicznej. Dzięki naszym staraniom i przychylności ze strony płatnika udało się zakontraktować świadczenia urologiczne. Zauważyliśmy potrzebę wydzielenia i utworzenia odrębnych pomieszczeń dedykowanych tzw. pacjentom urologicznym, a tym samym zapewnienia kompleksowości usług i poprawy warunków leczenia. Udało nam się własnymi siłami i środkami zmodernizować i zaadaptować istniejące pomieszczenia w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się oddział ginekologiczno-położniczy. W okresie marzec-sierpień leczonych było 55 pacjentów, w tym 5 kobiet. Połowa rozpoznanych wśród mężczyzn przypadków to nowotwory prostaty. Wszyscy panowie zostali włączeni do pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentem onkologicznym, który nasze Centrum realizuje od grudnia 2019 roku- tłumaczy Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO

Do wachlarza metod diagnostycznych na pododdziale, dostępnych w sposób permanentny należą: uretrocystoskopia, USG, tomografia komputerowa,  pozytonowa tomografia emisyjna  (PET- TK), rezonans magnetyczny, scyntygrafia. W ramach oddziału funkcjonuje nowoczesna sala zabiegowa, która zapewnia możliwość wykonywania zabiegów diagnostycznych, higienicznych i pielęgnacyjnych w okresie przed i pooperacyjnym z zachowaniem  najwyższych standardów.  

-  Z ogromną satysfakcją pragniemy poinformować, że w Białostockim Centrum Onkologii powstał Pododdział Urologii, który tworzy wykwalifikowana kadra lekarzy i pielęgniarek, dysponująca nowoczesnym metodami diagnostycznymi, sprzętem i technikami operacyjnymi. Rutynowo wykonywane operacje laparoskopowe, endoskopowe  oraz przy użyciu innych technik minimalnie inwazyjnych, pozwalają diagnozować i bezpiecznie leczyć naszych pacjentów z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, zgodnie z najwyższymi standardami światowymi, skracając do minimum czas pobytu w szpitalu- wyjaśnia dr Andrzej Puchnarewicz, koordynator pododdziału urologii.

Z raportu „Health at a Glance 2019”, opracowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wynika, że Polska jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe. Pod tym względem sytuacja w kraju jest lepsza niż w większość państw OECD. Jednakże umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest znacznie wyższa niż w większości 44 państw objętych analizą. Niższe wskaźniki śmiertelności niż w Polsce odnotowano nawet w Grecji, Republice Południowej Afryki, czy Turcji.

Wykaz przykładowych procedur medycznych wykonywanych w pododdziale:

- kompleksowa diagnostyka chorób układu moczowo-płciowego

- biopsja prostaty u pacjentów z podejrzeniem raka prostaty

wziernikowanie pęcherza moczowego u pacjentów z podejrzeniem nowotworu pęcherza moczowego

- operacyjne leczenie nowotworu prostaty metodą minimalnie inwazyjną (laparoskopia) oraz metodą otwartą w wybranych przypadkach

- operacyjne leczenie nowotworów nerek (częściowa/klinowa resekcja nerki z pozostawieniem zdrowego miąższu nerki), całkowite usunięcie nerki nowotworowo zmienionej, metodą laparoskopową oraz otwartą

- termoablacja małych nowotworów nerek u pacjentów nie kwalifikujących się do leczenia operacyjnego ze względu na zły stan ogólny lub zaawansowany wiek

- całkowite usunięcie pęcherza moczowego z prostatą u pacjentów z zaawansowanym rakiem pęcherza moczowego

- usunięcie przeszkody podpęcherzowej u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (adenomectomia)

Oprócz „dużych” zabiegów operacyjnych, w pododdziale wykonywane są procedury mało inwazyjne, jak:

- przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego/prostaty u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (TURP)

- przezcewkowa elektroresekcja guzów pęcherza moczowego (TURBT).

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe