Odnowiony hołd dla legendarnego przywódcy Kurpiów - [VIDEO] 

  • 24.09.2020, 14:33 (aktualizacja 24.09.2020, 14:53)
  • Tylko dobre informacje_M_S
Odnowiony hołd dla legendarnego przywódcy Kurpiów - [VIDEO]
Leśna polana w Lesie Jednaczewskim, przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz, to miejsce domniemanego pochówku Stacha Konwy. Dzięki staraniom Adama Chętnika, za środki ze zbiórki publicznej, w 1922 roku stanął tu pomnik bohatera kurpiowskiego. Został wykonany z kilkusetletniej barci sosnowej według projektu Rudolfa Macura, architekta z Ostrołęki. Wyrzeźbiono w niej figurę Chrystusa Frasobliwego, wycinanki kurpiowskie oraz napis: „Tu spoczywa bohater kurpiowski Stach Konwa, zginął śmiercią chwalebną w r. 1733”.

 Uroczystość odsłonięcia pomnika 25 czerwca 1922 r. była wielkim zgromadzeniem patriotycznym, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób nie tylko z Łomży i Jednaczewa, ale z całej Kurpiowszczyzny i z Mazur. Mszy świętej przewodniczył ks. Piotr Krysiak, proboszcz parafii Kuzie. Ten pierwszy pomnik przetrwał 17 lat. Został zniszczony w 1939 roku przez wojska radzieckie najeżdżające na Polskę w czasie II wojny światowej.

Pomnik Stacha Konwy do Lasu Jednaczewskiego powrócił niemal pół wieku później. Odbudowano go z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. 9 października 1987 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia z udziałem ówczesnych władz województwa łomżyńskiego i ostrołęckiego. Późnym wieczorem, gdy oficjalni goście odjechali, pomnik Stacha Konwy został poświęcony przez proboszcza Katedry Łomżyńskiej, ks. dr. Henryka Gołaszewskiego.
Obelisk przetrwał niespełna 13 lat. Wiosną 2000 r. społeczność lokalną wzburzyła informacja o jego podpaleniu. W maju tego samego roku wandale dopełnili dzieła zniszczenia - płonącą barć zrzucili z postumentu.

 

 

Staraniem Zarządu Głównego TPZŁ, w ścisłej współpracy z leśniczym Jednaczewa Jerzym Bogdanowiczem, pomnik Stacha Konwy został ponownie odbudowany. Zrekonstruowano główne elementy wraz figurą Chrystusa Frasobliwego, tablicą epitafijną i daszkiem. Na jego zwieńczeniu zamontowano odnaleziony metalowy krzyż z pomnika Stacha Konwy zbudowanego z inicjatywy Adama Chętnika. Kolejne odsłonięcie i poświęcenie pomnika bohatera kurpiowskiego wpisano w obchody Dnia Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2001 r., bezpośrednio po nabożeństwie w Katedrze Łomżyńskiej, celebrowanym przez ks. bpa Tadeusza Zawistowskiego, na leśnej polanie odbyła się podniosła uroczystość w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego.
 

Tylko dobre informacje_M_S

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe