Oficjalnie otwarte Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne z dofinansowaniem zewnętrznym [FOTO]

  • 24.09.2020, 16:57
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
Oficjalnie otwarte Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne z dofinansowaniem zewnętrznym [FOTO]
Po półtoratygodniowym, próbnym funkcjonowaniu Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego, w czwartek 24 września 2020 roku miało miejsce jego oficjalne otwarcie. Uroczystość była także okazją do przekazania przez Zarząd Województwa Podlaskiego Prezydentowi Łomży symbolicznego czeku na prawie 30 mln zł, dotyczącego projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”. W tym projekcie zawarte zostały również środki w wysokości 9 mln zł jako refundacja budowy nowego dworca autobusowego w Łomży.

Jak informuje Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza, nowo powstałe Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2. Tworzy je węzeł przesiadkowo – komunikacyjny ze stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej. Na terenie dworca powstał parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.

Budowa Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego jest elementem projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”, na realizację którego Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał Miastu Łomża z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 kwotę ponad 29 mln zł. Obejmuje on również zakup 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG oraz dwóch autobusów elektrycznych, wykonanie instalacji do dystrybucji energii elektrycznej na bazie MPK, budowę systemu roweru publicznego składającego się z 15 stacji wypożyczeń, 100 sztuk rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych oraz działania informacyjne i edukacyjne promujące wśród mieszkańców regionu niskoemisyjny transport publiczny. Całkowita wartość projektu jest szacowana na prawie 44 mln zł.

W okolicznościowy przemówieniu prezydent Mariusz Chrzanowski przypomniał, że jeszcze niedawno łomżyński dworzec odstraszał i szpecił swoim wyglądem.

 Temat budowy dworca był podejmowany przez poszczególne kadencje samorządu, byłe różne koncepcje, pomysły, ale brakowało chyba odwagi i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. My różnimy się tym, że nie boimy się trudnych tematów – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski wymieniając m.in. realizację takich inwestycji jak przebudowa Hali Targowej na Halę Kultury czy rewitalizacja Starego Rynku. W 2018 roku podjęliśmy tę inicjatywę, dla niektórych może niezrozumiałą, że będziemy tę inwestycję realizowali etapami. Mówiliśmy też, że chcemy zrealizować ją ze środków zewnętrznych i to udało się nam zrealizować dzięki dobrej współpracy, bo zgoda buduje. Dziś mamy rezultat w postaci Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjnego, nowej wizytówki naszego miasta – mówił prezydent dodając, że początkowo trzeba było do wyłożenia środków z budżetu miasta na ten cel przekonać Radę Miejską.  Dziś mamy dobrą informację o refundacji tego zadania na kwotę 9 mln zł, którą teraz będziemy mogli przeznaczyć na inne inwestycje. Ale też dzięki sprzedaży okolicznej działki za kwotę prawie 5 mln zł mogliśmy zrealizować te przedsięwzięcie bez większego uszczerbku dla finansów naszego miasta – mówił Mariusz Chrzanowski dziękując jednocześnie Zarządowi Województwa Podlaskiego na czele z marszałkiem Arturem Kosickim za środki na budowę dworca, ale również pieniądze m.in. na zakup ekologicznych autobusów i budowę systemu roweru miejskiego.

Przekazując władzom Łomży symboliczny czek na prawie 30 mln zł marszałek Artur Kosicki podkreślał, że te środki zostaną przeznaczone również na nowe autobusy, rowery, stacje do ich wypożyczania, nowe wysepki i przystanki. -

To nic innego jak rozwój gospodarczy Łomży, ale też ochrona środowiska, bo ten transport będzie niskoemisyjny, poprawiający bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Łomży i okolic jeśli chodzi o korzystanie z transportu publicznego. Cieszę się, że za każdym razem, jak jestem w Łomży widzę, jak to miasto się zmienia, czego gratuluję prezydentowi – mówił marszałek Artur Kosicki wyrażając dumę, że wiele tych inwestycji jest realizowanych przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Podkreślał, że nie ma prężnego rozwoju województwa podlaskiego bez rozwijającej się i silnej gospodarczo Łomży, i w tak zrównoważony sposób jak dotychczas nasze województwo powinno być dalej rozwijane.
 
Pochodzący z naszego miasta wicemarszałek Marek Olbryś zauważył, że ten kwartał Łomży wypiękniał. - Mam nadzieję, że handel który tu istnieje, będzie się dzięki temu obiektowi rozwijał i przyciągnie tutaj nie tylko mieszkańców Łomży, ale również subregionu łomżyńskiego. Dworzec autobusowy i dworzec kolejowy to rozwój – mówił wicemarszałek Marek Olbryś informując, że samorząd województwa zlecił projektowanie w programie Kolej+ nowego szlaku komunikacyjnego do Łomży. Dodawał, że nasze miasto jako subregion jest doceniane w zarządzie i sejmiku województwa podlaskiego. - Ważne jest, by te subregiony w naszym województwie się rozwijały. Jako łomżyniak jest dumny, że Łomża jest sprawiedliwie wynagradzana za swoją dobrą pracę – mówił wicemarszałek Marek Olbryś, życząc dalszego rozwoju naszego miasta i dobrego użytkowania Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjnego.

Zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podkreślał, że budowa dworca autobusowego na miarę czasów w jakich żyjemy, była bardzo trudną decyzją.

 Przez wielu był kontestowany ten rozmach, z którym projektant wyrysował dworzec. Chcieliśmy stworzyć nie tylko przestrzeń funkcjonalną, ale też bardzo estetyczną, którą przejeżdżający przez nasze miasto zapamiętają i może ich to zachęci, aby zatrzymali się w Łomży na dłużej. Dzisiaj oddajemy obiekt klasy bardzo wysokiej, który będzie wizytówką i chlubą naszego miasta. Jestem przekonany, że da też funkcjonalność docenioną przez mieszkańców – mówił Andrzej Garlicki dodając, że z samą budową dworca zostało zrealizowanych mnóstwo innych rzeczy, których obecnie nie widać, takich jak przebudowa wszystkich sieci przebiegających przez ten teren, co było bardzo trudnym i kosztownym przedsięwzięciem. Ponadto wybudowany został duży parking, który jest zapleczem dla wszystkich handlujących w tym rejonie i tu przyjeżdżających oraz nowy ciąg komunikacyjny łączący ten teren z ul. Sikorskiego. To olbrzymia inwestycja zakończona spektakularnym sukcesem – cieszył się z-ca prezydenta Andrzej Garlicki.

W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili również europoseł Tomasz Frankowski, projektant dworca Zenon Zabagło, przedstawiciel Zrzeszenia Właścicieli okolicznych Pawilonów Handlowych Jacek Malanowski oraz w imieniu poseł Aleksandry Szczudło sekretarz Solidarnej Polski w województwie podlaskim Dariusz Wojtkowski. Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjne poświecił o. Jan Bońkowski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży.

Tradycją oficjalnych otwarć zakończonych inwestycji w naszym mieście staje się przekazywanie przez wykonawców środków na miejskie przedszkola. Jarosław Lewiarz z firmy JL sp. z o.o. przekazał 3000 zł na rzecz Publicznego Przedszkola nr 4 w Łomży.

W uroczystości udział wzięły także Miss Ziemi Łomżyńskiej Wiktoria Ciochanowska oraz Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej Ewelina Gutowska. Drobny poczęstunek przygotowała społczesność Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe