5-letnia Ola z Łomży walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną - szukamy zgodnego dawcy szpiku

  • 25.09.2020, 10:34
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
5-letnia Ola z Łomży walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną - szukamy zgodnego dawcy szpiku
Tygodniowy pobyt w szpitalu na oddziale reumatologii w związku z silnym bólem stawów jaki w wakacje zaczęła odczuwać Ola zakończył się niespodziewaną diagnozą - ostra białaczka limfoblastyczna. Od tego momentu dziewczynka przebywa w szpitalu w Białymstoku i jest w trakcie chemioterapii, a żeby dalej żyć potrzebuje Dawcy. Niestety ciągle co 5 pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy. Dołącz do grona potencjalnych dawców szpiku i pomóż jej i innym chorym.


Diagnoza zmieniła plany
Jak każde dziecko w jej wieku Ola obecnie uczęszczałaby do swojego przedszkola, bawiła z koleżankami  oraz razem z bratem śpiewała i wspólnie nagrywała piosenki. Tymczasem realizacja wszelkich planów zmieniła się na pobyt w szpitalnej izolatce, gdzie wraz z lekarzami cała rodzina walczy o życie Oli, o jej powrót do normalnego dzieciństwa. Razem Nam się uda- często powtarza dziewczynka.

Historia Oli
Ola ma 5 lat. Zgodnie z wcześniejszymi planami przed powrotem do przedszkola miała spędzić tegoroczne wakacje  nad ukochanym morzem. Niestety, ani wyjazdu  z rodzicami, ani powrotu do przedszkola nie było.
Pod koniec lipca Ola wraz z bratem, chcąc zrobić rodzicom niespodziankę nagrywali wspólnie piosenkę i teledysk. Niestety ból stawów jaki od pewnego czasu odczuwała stał się na tyle silny, że nagrali tylko kilka ujęć, a zaraz po tym trafiła do szpitala. Po tygodniowym pobycie na oddziale reumatologii diagnoza była szokiem- ostra białaczka limfoblastyczna. Jednak Ola wraz z całą rodziną się nie poddaje. Nagrana z bratem piosenka https://www.youtube.com/watch?time_continue=101&v=H_kbTQ6dJPg&feature=emb_logo znalazła się w Internecie, czas teraz na pokonanie choroby.
Ola w przyszłości pragnie zostać piosenkarką, ale ma również plan b- chce być dentystką. W przypadku jej choroby nie ma  rozwiązań do wyboru,  aby wyzdrowieć potrzebuje  Dawcy szpiku. Daj szansę Oli i Innym chorym na spełnianie marzeń, na przyszłość…

Przeszczepienie szpiku - jedyna nadzieja na wyzdrowienie
Obecnie Ola jest w trakcie drugiego cyklu chemioterapii. Wszystko po to, aby zniszczyć komórki nowotworowe i umożliwić wejście w ostatni etap leczenia jakim ma być przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi od 1:20 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym wynosi 1: kilku milionów .

Zarejestruj się online nie wychodząc  z domu
Fundacja DKMS po raz kolejny organizuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Łomży i okolic. Tym razem w nowych warunkach, ponieważ ze względu na Covid-19 część działań  przenosimy do Internetu. Mieszkańcy Łomży  wielokrotnie okazali solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi tłumnie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców Szpiku. Dotychczas w Łomży zarejestrowało się 2729  potencjalnych Dawców, a wśród Nich jest 9 osób, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym Pacjentom. Ty możesz być kolejny!
Prosimy wszystkich o rejestrację w bazie DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, a może uratować życie Naszej Oli i Innych potrzebujących.  Wykorzystaj swoją szansę! Dziś Ty możesz pomóc, a nikt nie wie, czy sam w przyszłości takiej pomocy nie będzie potrzebował. Nie bądź obojętny. My Tobie pomożemy! A Ty? – apelują rodzice i brat Oli.

Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy kliknąć w link:
https://www.dkms.pl/pl/razem-dla-oli
i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja.  
Ponadto każdy, kto chce się pomóc ma możliwość  zamówienia tzw. ”Zestawu na 5!” zawierającego 10 pakietów rejestracyjnych, który umożliwia zarejestrowanie znajomych i rodziny. Wystarczy tylko wysłać maila  do koordynatora Fundacji DKMS na  adres [email protected]  w treści maila wpisując imię i nazwisko oraz  telefon kontaktowy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku, tym większa szansa na znalezienie Dawcy dla Oli oraz Innych Pacjentów potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Kto się może zarejestrować?
Do bazy Dawców Fundacji DKMS mogą zarejestrować się wszystkie osoby o dobrym stanie zdrowia, między 18, a 55 rokiem życia, świadome i wyrażające zgodę na obie metody pobrania.

Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (85% wszystkich pobrań)
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (15% wszystkich pobrań)
Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się,  że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy.


tekst i foto: Fundacja DKMS

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe