Igrzyska Polonijne łączą rodaków z kraju i zagranicy [FOTO]

  • 26.09.2020, 12:21
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
Igrzyska Polonijne łączą rodaków z kraju i zagranicy [FOTO]
Jak co roku w Łomży odbywają się Igrzyska Polonijne. Wprawdzie ze względu na pandemię koronawirusa modyfikacji uległa ich formuła oraz musiały one zostać przeniesione z czerwca na wrzesień, to jednak w sumie weźmie w nich udział około 400 dzieci i młodzieży, z czego ponad połowa przyjechała z zagranicy. Zadowolenia z faktu organizacji jubileuszowych XX Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej nie kryje Hanka Gałązka, radna Rady Miejskiej Łomży i wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. - Około dziesięć dni temu otwarta została granica z Litwą, co pozwoliło przyjechać do nas młodzieży z tego kraju. A jest duże prawdopodobieństwo, że ze względu na pandemię niebawem ta granica ponownie może zostać zamknięta, dlatego młodzież jest szczęśliwa, że choć wakacje odbyły się bez kontaktu z Polską, to przynajmniej teraz na trochę mogą przyjechać do kraju swoich przodków – informuje Hanka Gałazka podając, że jest to najliczniejsza, około stuosobowa grupa uczestników.

Mimo odległości mamy też młodzież z Irlandii, która bardzo chętnie przyjeżdża do naszego miasta. Są też uczniowie Liceum Polonijnego z Warszawy reprezentujący takie kraje jak Białoruś, Kazachstan, Mołdawia, Rosja i Ukraina – dodaje Hanka Gałązka podkreślając, że w tym roku przypada XX edycja Igrzysk Polonijnych oraz 30-lecie Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W jej ocenie są to ważne daty, które należy odpowiedni upamiętnić.

Również zastępca Prezydenta Andrzej Stypułkowski zauważa, że obecny rok jest szczególny ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Zostało odwołanych wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych, dlatego cieszę się, że co prawda w innym terminie i zakresie, ale jednak odbywają się w naszym mieście jubileuszowe XX Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Impreza ta wpisała się już w łomżyński kalendarz wydarzeń. To ważne, że polska młodzież z różnych stron świata po raz kolejny, obok rywalizacji sportowej, ma możliwość kontaktu ze swoją ojczyzną i rówieśnikami – mówi zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski podkreślając, że do osiągnięcia tego celu Miasto Łomża dołożyło swoją skromną cegiełkę.

W ciągu trzech dni młodzi sportowcy będą spotykali się na obiektach sportowych w Łomży i w Piątnicy. Na Stadionie Miejskim dzisiaj rywalizowali lekkoatleci. W sobotę w Szkole Podstawowej nr 1 spotykają się siatkarze i zapaśnicy, w Szkole Podstawowej nr 9 szachiści, a w SP 10 koszykarze. Na Pływalni przy ul. Niemcewicza odbędą się zawody pływackie, piłkarze zmierzą się na Orliku przy ul. Bernatowicza, a w Ekonomiku będzie miała miejsce rywalizacja w tenisie stołowym. Natomiast w niedzielę na strzelnicy w Piątnicy odbędą się zawody strzeleckie. Nie zabraknie także zajęć integracyjnych.

W trakcie oficjalnego otwarcia Igrzysk Polonijnych, które miało miejsce w Hali Sportowej II Liceum Ogólnokształcącego, w sposób szczególny poruszona została także kwestia obecnej sytuacji politycznej na Białorusi.

Młodzież z tego kraju zawsze licznie uczestniczyła w naszej imprezie. W tym roku niestety nie miała takiej możliwości – podkreśla Sebastian Jaworowski, członek zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W trakcie uroczystości w języku białoruskim odtworzono zwrotkę piosenki pt. „Mury” Jacka Kaczmarskiego, stanowiącej nieoficjalny hymn osób protestujących przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki na Białorusi.

XX Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Miasta Łomża.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe