Filmowa nagroda za obraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

  • 29.09.2020, 09:33 (aktualizacja 29.09.2020, 09:37)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Filmowa nagroda za obraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi…
Zdzisław Folga za swój film "Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cztery Pory Roku" zdobył nagrodę specjalną XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Produkcję filmu w znacznej części sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

- Oczywiście bardzo się cieszę i gratuluję realizatorowi filmu i wszystkim, którzy przy nim pracowali w imieniu marszałka Artura Kosickiego, własnym i całego zarządu województwa oraz Sejmiku. Mój szczególny powód do satysfakcji i radości to znalezienie filmowego sposobu na pokazanie jak pięknymi i unikalnymi skarbami natury możemy się pochwalić całej Polsce i światu. Mam nadzieję, że to nie koniec festiwalowych sukcesów filmu Zdzisława Folgi, bo zdecydowaliśmy o sfinansowaniu udziału „Czterech Pór Roku” w FilmAT – Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych – powiedział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego

Tegorocznej edycji Festiwalu noszącego imię wybitnego polskiego twórcy filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego, towarzyszyło motto „BIORÓŻNORODNOŚĆ SZANSĄ ZIEMI”. W konkursowej rywalizacji, przeprowadzonej w warunkach „pandemicznych”, czyli z projekcjami internetowymi, a nie w sali kinowej, brało udział 29 filmów z 6 krajów. Jurorzy pracujący pod przewodnictwem wybitnego naukowca i filmowca Adama Adamskiego Grand Prix przyznali niemieckiemu twórcy Janowi Haftowi za „Łąki. Utracony raj”.

Zdzisław Folga Nagrodę Specjalną Jury otrzymał za „wyjątkową umiejętność ukazania walorów przyrodniczych”.

- Wiele lat czekaliśmy, aby można było nasze opowieści o Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi zawrzeć także w atrakcyjnej formie wizualnej. Z taką edukacją, zwłaszcza w czasach pandemicznych, możemy znacznie skuteczniej trafiać do młodszych i starszych odbiorców. Materiały w dolinie Narwi Zdzisław Folga rejestrował od dawna, aż wreszcie znaleźliśmy sprzymierzeńca w wicemarszałku Marku Olbrysiu i można było nadać im profesjonalny kształt. Finansowy wkład miało też Stowarzyszenie Przyjaciół ŁPKD – powiedział Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Jak dodał, film, którego premiera odbyła się w kwietniu, zawiera około jednej dziesiątej materiału godnego prezentacji. Dlatego myśli o całym cyklu poświęconym np. poszczególnym grupom roślinnych i zwierzęcych „mieszkańców” doliny Narwi. Mariusz Sachmaciński przyznał, że trochę pechowo film w gotowej postaci pojawił się w okresie, gdy epidemia koronawirusa doprowadziła np. do zamknięcia kin. Dlatego nie wszystkie z zaplanowanych działań promujących „Cztery Pory Roku” udało się zrealizować.

- Ale i tak film zdobył ogromne uznanie i popularność, a do kolejnych pomysłów na jego upowszechnianie jeszcze wrócimy – dodał dyrektor ŁPKDN.

Zdzisław Folga jest autorem zdjęć i scenariusza nagrodzonego filmu. Ornitolog i ekolog Waldemar Krasowski napisał do niego komentarz, a zabrzmiał on z ekranu głosem łomżynianki, redaktor Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe