Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:24
Reklama
Reklama

Zasłużeni dla woj. podlaskiego uhonorowani

Siedem Odznak Honorowych Województwa Podlaskiego przyznano osobom, które działalnością publiczną, społeczną i zawodową, przyczyniły się do rozwoju i promocji naszego regionu. W imieniu zarządu województwa podlaskiego dekoracji dokonał wicemarszałek Marek Olbryś.
Zasłużeni dla woj. podlaskiego uhonorowani

Już na wstępie, Marek Olbryś podkreślił ich życiowe dokonania, które wniosły olbrzymi wkład w życie społeczne naszego regionu.

- Chciałbym przywitać liderów województwa podlaskiego, którzy wysławiają to województwo swoją osobowością, swoim zaangażowaniem w pracy na rzecz województwa. Za to chciałbym bardzo serdecznie Państwu pogratulować, bo jesteście swoistymi ambasadorami naszego regionu. Chciałem Państwu pogratulować i mieć nadzieję, że będziecie nadal dobrze służyli drugiemu człowiekowi, a co za tym się wiąże naszemu województwu– mówi Marek Olbryś.

W imieniu wyróżnionych głos zabrał Wojciech Fortuna, złoty medalista olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich w Sapporo w 1972 roku. Interesującym jest fakt, że jako pierwszy Polak w historii, został on zimowym mistrzem olimpijskim.

- Chciałbym podziękować za wyróżnienie. Nie spodziewałem się tak wielkich zaszczytów. Chciałbym żebyście przekazali gorące podziękowanie panu marszałkowi, który jest bardzo pozytywnie nastawiony do sportu. To wyróżnienie zobowiązuje mnie do tego, że będę chciał jeszcze bardziej promować nasz region- wskazuje skoczek narciarski.

Wśród odznaczonych znaleźli się samorządowcy, sportowcy, działacze społeczni i przedstawiciele jednostek kultury, które prowadzi samorząd województwa podlaskiego.

- Krzysztof Ryszard Kozicki – doświadczony samorządowiec – radny powiatu łomżyńskiego, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, starosta łomżyński; od wielu lat zajmuje się wdrażaniem idei przedsiębiorczości społecznej w województwie podlaskim, angażuje się w powstawanie ośrodków wsparcia dla osób starszych i chorych, realizuje wiele projektów z dziedziny ekonomii społecznej: „Bliżej ludzi, bliżej pracy”, „Nowy zawód, nowe możliwości”, „Kwalifikacje na czasie”, „Razem ku samodzielności”; projekty były realizowane z organizacjami pozarządowymi; dzięki staraniom Pana Kozickiego powiat łomżyński otrzymał nagrodę „Samorząd Równych Szans”.

- Danuta Szotko – jest prekursorką i inicjatorką działań na rzecz środowiska pielęgniarek szkolnych, aktywnie uczestniczy w profilaktycznej opiece zdrowotnej dzieci i młodzieży; organizuje szereg szkoleń dla pielęgniarek szkolnych, które pozwalają im poszerzyć wiedzę na temat opieki nad dziećmi i młodzieżą, jest aktywnym członkiem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – pracuje w komisjach problemowych, gdzie pomaga w rozwiązywaniu problemów środowiska pielęgniarskiego.

- Adam Wawrusiewicz – archeolog, pracuje w Muzeum Podlaskim, dzięki własnej pracy badawczej doprowadził do uznania białostockiej archeologii za jeden z ważniejszych ośrodków w Polsce, jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących archeologii.  Prace archeologa w sposób istotny przyczyniają się do popularyzacji naszego regionu w Polsce.

- Janusz Sękowski – kieruje Muzeum w Tykocinie, dzięki jego inicjatywie muzeum wzbogaciło się o nowe wystawy, dzięki czemu stało się miejscem atrakcyjnym dla odwiedzających. Uznawany jest za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie broni białej.

- Wojciech Fortuna – złoty medalista olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich w Sapporo w 1972 r. (111 m), trzykrotny medalista Mistrzostw Polski w skokach – raz złoty i dwa razy brązowy, w reprezentacji Polski występował w latach 1969-1979 jako zawodnik Wisły-Gwardii Zakopane. Od 2005 roku mieszka w województwie podlaskim i zajął się promocją narciarstwa biegowego w naszym regionie, działa w Fundacji „Dobra sprawa”, za sprzedany swój zloty medal wsparł rehabilitację skoczka Nicka Fairalla, jest członkiem honorowym PZN, organizuje wystawy popularyzujące sporty narciarskie, wydał biografię „Fortuna, skok do piekła”, jest popularyzatorem ścieżek narciarskich i biegowych w naszym regionie, bierze czynny udział w pracach Podlaskiej Rady Olimpijskiej.

- Piotr Markiewicz – brązowy medalista olimpijski z Atlanty z 1996 r w kajakarstwie, reprezentant Sparty Augustów w latach 1987-2001, w Duisburgu (1995) zdobył dwa tytuły Mistrza Świata na 200 i 500 m, uczestniczy w życiu klubu Sparta, jest założycielem Klubu Olimpijczyka w Augustowie, gdzie organizuje spotkania z olimpijczykami, konkursy wiedzy olimpijskiej, a także zawody sportowe. Za propagowanie idei olimpijskiej został uhonorowany w 2007 r. wyróżnieniem Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jako członek zarządu, wspiera działalność Podlaskiej Rady Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- Józef Maliszewski – związany z działalnością społeczną w Białostockim Okręgowym Związku Piłki Nożnej, pełni społeczne funkcje w strukturach miejskich i wojewódzkich PTTK, TKKF i LOK. Uczestniczy w pracach Podlaskiej Rady Olimpijskiej, gdzie organizuje obchody Dnia Olimpijczyka, jest pomysłodawcą i organizatorem licznych konkursów i zawodów sportowych.

Odznakę Honorową przyznaje Zarząd Województwa Podlaskiego, osobom fizycznym oraz osobom prawnym, w tym jednostkom samorządu terytorialnego i jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej, przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji województwa podlaskiego. Wyróżnienie można otrzymać tylko raz.

Odznaka dla osób fizycznych ma kształt medalu wykonanego z metalu w kolorze oksydowanego srebra. Na stronie głównej widnieje godło z herbu Województwa Podlaskiego, na owalnej, czerwono emaliowanej tarczy, ujętej wieńcem z dwóch stylizowanych gałązek wawrzynu. Strona odwrotna gładka, z umieszczonym wewnątrz numerem kolejnym odznaki. Całość okolona napisem „Za Zasługi Dla Województwa Podlaskiego”. Odznaka zawieszona jest na wstążce w barwach flagi wojewódzkiej. Natomiast odznaczenie dla podmiotów ma identyczny układ, wyróżnia ją większy rozmiar i nie posiada wstążki.

Wnioski o przyznanie tego wyróżnienia rozpatruje powołana przez zarząd województwa podlaskiego- Komisja Odznaki. Należy je składać w Kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w terminach: do 31 marca i do 30 września każdego roku.

Odznakę może otrzymać w danym roku najwyżej piętnaście osób fizycznych i pięć podmiotów nie będących osobami fizycznymi.

Z wnioskiem o przyznanie Odznaki mogą występować: Wojewoda Podlaski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Marszałek Województwa Podlaskiego, komisje Sejmiku Województwa Podlaskiego, organy statutowe jednostek samorządu terytorialnego, organizacje społeczne, gospodarcze, związki i stowarzyszenia.


Podziel się
Oceń

Komentarze