Łomża. Energia ze słońca i życzliwości

  • 13.10.2020, 08:43
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Łomża. Energia ze słońca i życzliwości
Fotowoltaika zainstalowana na naszym kościele i Centrum Katolickim ruszyła i wytwarza prąd - ogłosił uczestnikom południowej mszy w niedzielę (11.10) ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży. Wśród osób, którym przekazał słowa wdzięczności, byli obecni w świątyni Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz Juliusz Jakimowicz, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego.

- Sprawy odnawialnych źródeł energii, poszanowania środowiska są w centrum uwagi zarządu województwa i Sejmiku, a projekt, z którego skorzystała parafia Krzyża Świętego w Łomży, był pierwszym adresowanym do instytucji, głównie samorządów, ale także takich, jak parafie. W gruncie rzeczy oznacza to pokaźne oszczędności i zmniejszanie "śladu węglowego" po prostu dla mieszkańców Łomży, a nie tylko dla jednej parafii - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.            

Już po mszy proboszcz Andrzej Godlewski zaprosił kilkuosobowe grono uczestników przedsięwzięcia na spotkanie w Centrum Katolickim. To obiekt, w którym znajdują się mieszkania księży, ale przede wszystkim  jest to autentyczne źródło wielu inicjatyw społecznych z zakresu edukacji, zdrowia, kultury, a nawet sportu. Odbywają się tam m. in. konkursy krasomówcze im. Hanki Bielickiej i kameralne koncerty, wystawy i akcje krwiodawstwa, feryjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Korzystają z nich nie tylko parafianie, ale mieszkańcy całego miasta i regionu łomżyńskiego.

- Oszczędności związane z wydatkami na energię cieszą, ale równie mocno  cieszy wytworzenie "energii dobrych serc". Z pasją i radością wszyscy podeszli do tworzenia projektu, z potem ogromną życzliwością i pomocą spotkaliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim, realizacja przebiegła fachowo i sprawnie. Jestem bardzo za to wszystko wdzięczny. Bardzo się cieszę mogąc promować to, co jest dobre - mówi ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży, który wręczył m. in. Markowi Olbrysiowi i Juliuszowi Jakimowiczowi specjalne podziękowania.

Jak przyznał ksiądz Andrzej Godlewski, był początkowo sceptyczny, gdy współpracujący blisko z parafią Zbigniew Zalewski przyszedł do niego z hasłem: "fotowoltaika". Wartość przedsięwzięcia pod hasłem "produkcja ekologicznej energii w parafii Krzyża Świętego w Łomży" wyniosła ponad 152 tysiące złotych, dofinansowanie z RPOWP - przeszło 114 tys. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa  podjął w początkach 2019 roku.   

Teraz ksiądz Andrzej Godlewski cieszy się, że zaryzykował dodatkowy wysiłek, a Zbigniew Zalewski szacuje, że oszczędności w wydatkach na energię (bardziej precyzyjnych danych po niespełna dwóch miesiącach jeszcze nie ma) mogą sięgać 12 - 15 tysięcy złotych rocznie.

- Zawsze powtarzam, zwłaszcza Ziemi Łomżyńskiej, że cały czas są ciekawe projekty z wielu różnych dziedzin, z których warto korzystać. W Urzędzie Marszałkowskim czekamy z fachową pomocą i życzliwością. Proszę śledzić na portalu Wrota Podlasia informacje o kolejnych konkursach i dobrze aplikować o fundusze - podsumował wicemarszałek Marek Olbryś.          

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe