Marek Olbryś odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej

  • 15.10.2020, 13:33
  • Red
Marek Olbryś odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej
Podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele oraz osoby zasłużone dla rozwoju oświaty i wychowania odebrały medale i nagrody wręczane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wśród uhonorowanych znalazł się Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, a także Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

W trakcie wręczania odznaczeń państwowych Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, zaznaczył, iż 14 października jest dniem, w którym w sposób szczególny należy dziękować nauczycielom, ale i w wszystkim pracownikom oświaty za ciężką pracę, jaką wykonują.

- Dziękujemy im za to, że wkładają tak wiele trudu w wychowanie i nauczanie młodych Polaków, w wychowanie i nauczanie tego, aby byli dobrymi obywatelami, dobrymi ludźmi, ale też, aby nabyli wiedzę i umiejętności, które pozwolą im swobodnie poruszać się w świecie dorosłych.

Szef resortu edukacji podkreślił, że tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbywają się w trudnych warunkach. Wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie polskich szkół do pracy w warunkach panującej epidemii – prowadzenia zajęć w systemie zdalnym i powrocie do systemu stacjonarnego.

Podczas uroczystości nagrodzonych zostało kilkudziesięciu nauczycieli, pracowników oświaty i osoby zaangażowane na rzecz rozwoju edukacji.

Jednym z uhonorowanych został Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, który otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. To odznaczenie nadawane jest przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty.

- Temat oświaty jest mi bliski z perspektywy zawodowej i niejako prywatnej. Jako radny wojewódzki czterech kadencji zajmowałem się m.in. stypendiami dla uczniów, a też należy podkreślić, że Sejmik Województwa Podlaskiego nadzoruje działalność trzech centrów edukacji nauczycieli. To, jak w praktyce wygląda edukacja znam też m.in. z relacji mojej żony, wieloletniej nauczycielki i dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Dzięki temu rozumiem, że jest to dziedzina niełatwa, wymagająca wsparcia i opieki ze strony państwa- wyjaśnia wicemarszałek.

Marek Olbryś złożył także życzenia nauczycielom z okazji ich święta. Odniósł się też do obecnej sytuacji i trudności związanych z funkcjonowaniem szkół i pracą pedagogów w warunkach epidemii.

- Wytrwałości, bo to niełatwa praca oraz dużych osiągnięć zawodowych – dodał.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał również Andrzej Duda, burmistrz Kolna. Ministerialnymi odznaczeniami uhonorowano również m.in. pracowników Kuratorium Oświaty w Białymstoku – Halinę Popławską i Franciszka Górskiego.

W tym roku, z powodu panującej epidemii obchody święta pracowników oświaty miały inną formułę niż w latach ubiegłych. W uroczystościach organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bezpośredni udział mogła wziąć zdecydowanie mniejsza liczba gości.

Medal Komisji Edukacji Narodowej ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 roku o prawach i obowiązkach nauczycieli, która przewidywała, że będzie on nadawany „osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności za działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych”.

               

red_

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 15.10.2020, 17:17
Czy ja jako mąż mojej żony- lekarza też mogę otrzymać jakieś odznaczenie w branży medycznej, ponieważ z opowiadań żony wiem, jak wygląda i jaka jest odpowiedzialna praca w szpitalu? Czy nie byłoby tu podobieństwa z przypadkiem wicemarszałka województwa podlaskiego?

Pozostałe