Premier: Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków. Nowa strategia walki z COVID-19

  • 16.10.2020, 11:03 (aktualizacja 16.10.2020, 11:55)
  • Red
Premier: Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków. Nowa strategia walki z COVID-19
Od soboty, 17 października w całym kraju wprowadzane są nowe obostrzenia w związku z walką z pandemią COVID-19. Rząd przedstawił strategię działania i zawarł w niej 3 główne cele, czyli bezpieczeństwo seniorów, utrzymanie wydolności systemu ochrony zdrowia, a także walka z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę. Jak zaznaczano, w zależności od rozwoju sytuacji rząd na bieżąco będzie reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia.

- Sytuacja, w której znajduje się Polska różni się od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Dziś wirus nie wybucha w ogniskach. Jest szeroko rozprzestrzeniony i musimy to przerwać za wszelką cenę

Jak podkreślał szef rządu, skala pandemii zależeć będzie od tego, jak Polacy przestrzegać będą obostrzeń, zakazów i rygorów. Zwrócono uwagę, iż w momencie pierwszej fali po kliku tygodniach sytuacja wyglądała znacznie lepiej, a to miało związek odpowiedzialnym zachowaniem społeczeństwa. Jednocześnie zaznaczono, iż na dzień dzisiejszy „ponowna” walka z pandemią jest priorytetem.

- Walka z pandemią korona wirusa to najważniejsza sprawa, nasze najważniejsze zadanie. Nie ma w tym momencie nic ważniejszego dla rządu, żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dla Polaków. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania i praktycznie każda rozmowa dotyczy tego tematu. Są jasno wyznaczone zadania i określone cele. Mamy też zaprojektowaną procedurę działania w ramach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego- mówi Mateusz Morawiecki.

Określone cele, o których wspominał premier to  bezpieczeństwo seniorów, utrzymanie wydolności systemu ochrony zdrowia, a także walka z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę.

Jednym z priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa seniorom. Ma to być możliwe m.in. dzięki wsparciu i ułatwieniu zmian codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów. Pomóc w tym mają ponowne godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego zaostrzane są zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zalecane są maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Jak już wiemy, posłowie mają zająć się uchwaleniem nowych rozwiązań dla służby zdrowia. Interesującym jest fakt, iż stworzona zostać ma tzw. klauzula dobrego Samarytanina, zakładającaj, że w ramach walki z koronawirusem, błędy popełniane nieumyślnie nie będą karane. Ponadto, planowane jest zwiększenie dodatku, który wynika z pracy przy COVID-19 dla medyków skierowanych do tej pracy, a płacone ma być 175 proc. wynagrodzenia.

W każdym województwie powstał szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. W przypadku województwa podlaskiego został nim Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali, ilość dostępnych łóżek również ma być zwiększona.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in.:

- przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali

- podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ruch karetek „wymazowych” i transportowych

 -przekazywanie pacjentów do izolatoriów

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos

- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc

- od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej

- w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2

- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób

- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność

- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

Strefa czerwona:

- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni - 1 os. na 15 m2

- od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne)

- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2

- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób

- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)

 

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik

- Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos

- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność

- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

W strefie czerwonej łącznie znajdują 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich, a więc Białystok, Warszawa, Bydgoszcz, Łódź, Kraków, Rzeszów, Gdańsk, Kielce, Olsztyn, Poznań oraz Lublin.

W województwie podlaskim w strefie czerwonej znalazło się 8 powiatów: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki oraz zambrowski.  Oprócz Białegostoku, strefą czerwoną objęte zostały także Suwałki.

Równocześnie rząd przypomina o zasadzie DDMA:

D- Dystans

D- Dezynfekcja

M- Maseczka

A-  Aplikacja Stop Covid- ProteGo Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe