Premiera „Niezłomnego” w Kinie Millenium w Łomży [VIDEO]

  • 19.10.2020, 17:12 (aktualizacja 19.10.2020, 17:16)
  • Red
Premiera „Niezłomnego” w Kinie Millenium w Łomży [VIDEO]
W łomżyńskim Kinie Millenium odbyła się premiera krótkometrażowego filmu fabularnego w reżyserii pochodzącego z Łomży Artura Szczubełka. Główną rolę zagrał Jan Szornak, który wcielił się w postać "Młodego", jednego z członków oddziału partyzantów. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film opowiada o mało znanej bitwie pod Uśnikiem z 18 lutego 1946 roku, gdzie żołnierze rozbili trzykrotnie większy oddział Urzędu Bezpieczeństwa.

- Pomysł narodził się po rozmowie z producentem wykonawczym Dariuszem Syrnickiem ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Łomża. Ma ogromną wiedzę w temacie Żołnierzy Wyklętych. Opowiedział mi historię, który wcześniej nie znałem. Ale zdecydowałem, iż to jest coś co warto opowiedzieć. Są tam ludzie z naszego regionu, których powinniśmy znać, a tak naprawdę nic o nich nie słyszeliśmy. Mieliśmy też za mało czasu, by w pełni zrealizować scenariusz. Ale jednak uważam, że nasze dzieło na pewno przyda się też jako materiał edukacyjny do szkół, a sam film jest dobrą metodą na uczczenie ludzi, którzy walczyli w bitwie pod Uśnikiem- stwierdza Artur Szczubełek, reżyser „Niezłomnego”. 

Bitwa pod Uśnikiem jest dosyć mało znanym wydarzeniem. Sama historia praktycznie nie funkcjonuje w żadnych opracowaniach. Co więcej, lokalna społeczność również do końca nie zna jej przebiegu. W samych walkach udział brali m.in. mieszkaniec Łomży, mieszkańcy ze Starej Łomży i Gminy Łomża, a także osoby spod Zambrowa.

W lutym 1945 roku z Narodowych Sił Zbrojnych i lokalnych struktur Armii Krajowej powołano Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Była to jedna z największych i najdłużej walczących przeciw sowieckiemu okupantowi, formacja wojskowa polskiego podziemia niepodległościowego.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe