Hybrydowa inauguracja nowego roku akademickiego 2020/2021 w PWSIiP w Łomży [VIDEO i FOTO]

  • 22.10.2020, 07:04 (aktualizacja 22.10.2020, 07:19)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Hybrydowa inauguracja nowego roku akademickiego 2020/2021 w PWSIiP w Łomży [VIDEO i FOTO]
Inaczej niż zawsze, w reżimie sanitarnym, przy maksymalnie ograniczonej liczbie pracowników i studentów. Tak wyglądała hybrydowa Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Przemawiający do zgromadzonych realnie i online gości rektor dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, przywołał postać wybitnego polskiego intelektualisty.

– Przed nami rok 2021, stulecie urodzin pisarza i wizjonera Stanisława Lema, który w swojej pierwszej książce z 1951 roku, w totalnym zamknięciu szarego PRL-owskiego świata, w zamknięciu o wiele bardziej restrykcyjnym niż to wynikające z „covidowych” realiów, przewidział powstanie Internetu, a później także pojawienie się czytników elektronicznych, kwarcowych płytek do przechowywania danych, e-booków, sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy. Umysł człowieka potrafi przezwyciężyć okoliczności życia. Jest na to wiele dowodów – mówił rektor PWSIiP. 

Sześć tysięcy absolwentów, dwa tysiące studentów, w tym blisko siedmiuset studentów pierwszego roku, sympatycy i przyjaciele uczelni mogli oglądać uroczystość online na stronie internetowej PWSIiP. W Auli im prof. Antoniego Jakubczaka na sztandar uczelni ślubowała trójka studentów pierwszego roku z najlepszym wynikiem w procedurze rekrutacyjnej. Dla nich rok akademicki 2020/2021 to przede wszystkim nowe wyzwania i ambitne plany edukacyjne, które w dużym stopniu będą realizowane w ich naturalnym środowisku społecznym – w sieci, poprzez zdalne formy przekazywania wiedzy. 

 

 

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, podkreślał, że sytuacja uczelni jest stabilna: w 2019 roku uczelnia osiągnęła dodatni wynik finansowy na kwotę blisko 2 milionów złotych, a od roku 2017 podjęła się realizacji jedenastu projektów z zewnętrznym finasowaniem opiewającym na kwotę ponad 24 milionów złotych, których celem było między innymi podnoszenie jakości kształcenia,  rozwój kompetencji studentów na rynku pracy, działania proekologiczne. Rektor poinformował także społeczność akademicką, że we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich uczelnia ogłosi niebawem konkurs na nową aranżację pozyskanego od samorządu województwa budynku przy ulicy Akademickiej 20. To biurowiec równoległy względem siedziby uczelni, a w planach jest połączenie tych dwóch budynków nowoczesnym i jednocześnie funkcjonalnym łącznikiem. W planach jest także utworzenie nowego, atrakcyjnego kierunku studiów – mechatronika. 

– Myśląc o rozwoju uczelni nie zdajemy się na ślepy los, na tymczasowe trendy i chwilowe uwarunkowania. Szukamy swojego miejsca na polskiej mapie edukacyjnej, z odwagą spoglądamy w przyszłość, starając się przewidywać to, co może się wydarzyć, obracając intelektualnie w naszych głowach różne scenariusze przyszłości – mówił rektor dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP. 

Wykład Inauguracyjny „Po co uczymy matematyki?” wygłosił wybitny matematyk prof. dr hab. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Profesor naukowo zajmuje się teorią grup i pierścieni. W latach 2007-2009  był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a w latach 2009-2012  podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od roku 2003 jest członkiem międzynarodowego zespołu ekspertów matematycznych (w tym przewodniczącym tegoż zespołu) w koordynowanym przez międzynarodową, sprofilowaną ekonomicznie Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) programie PISA, czyli Programie Międzynarodowej Oceny Uczniów. Z erudycją i jednocześnie prostotą prof. dr hab. Zbigniew Marciniak wyjaśniał dlaczego matematyka jest niekwestionowalną królową nauk.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe