Szpitale w Bielsku Podlaskim i Augustowie wyznaczone do przyjmowania pacjentów z koronawirusem

  • 22.10.2020, 12:18 (aktualizacja 22.10.2020, 12:20)
  • Red
Szpitale w Bielsku Podlaskim i Augustowie wyznaczone do przyjmowania pacjentów z koronawirusem SP ZOZ w Bielsku Podlaskim
Druga fala SARS-CoV-2 w Polsce sprawiła, że wróciły do nas pewne obostrzenie i wytyczne sprzed kilku miesięcy. Wzrost liczby zakażeń na koronawirusa powoduje większą potrzebę hospitalizacji osób zakażonych. Ministerstwo Zdrowia zatem zaleciło przekształcenie części szpitali powiatowych w jednostki zajmujące się wyłącznie pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem COVID-19. Dlatego też Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski we współpracy z Podlaskim Oddziałem NFZ zdecydował, iż taką funkcję w regionie będą pełniły szpitale powiatowe w Bielsku Podlaskim i Augustowie. Równocześnie podkreślono, że pacjenci z innymi schorzeniami nie zostaną pozbawieni medycznej pomocy.

Adam Niedzielski, minister zdrowia informował, że odpowiednie służby robiły audyt szpitali powiatowych zarówno pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury na cele walki z pandemią, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy mają przypadłości inne niż COVID-19.

- Jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów- mówił minister.

W związku z zaleceniami resortu zdrowia, Bohdan Paszkowski zdecydował o przekształceniu dwóch szpitali w regionie, a mianowicie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim i SP ZOZ w Augustowie. Dzięki temu, liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększyć się ma o 324, z których 11 będzie na intensywnej terapii. Ten proces będzie następował etapami, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez obie placówki.

Szpitale w Bielsku Podlaskim i Augustowie dysponują odpowiednio 173 i 150 lóżkami, które w niedługim czasie mają być dostępne dla pacjentów. Wojewoda podlaski stwierdził, że są to trudne decyzje, jednakże konieczne w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną.

Z kolei dyrekcja obu placówek zapowiedziała, że pacjenci hospitalizowani wymagający dalszego leczenia zostaną przetransportowani do sąsiednich szpitali, a ci niewymagający – wypisani. Wstrzymane zostają przyjęcia planowe, ale wszystkie poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne oraz POZ funkcjonują bez zmian.

W Augustowie będzie również prowadzona rehabilitacja oraz zgodnie z dotychczasowymi zasadami udzielana zostanie pomoc pacjentom w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej.  W przypadkach nagłych zachorowań – od 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie, a także od 8.00 do 8.00 dnia następnego w niedziele i święta.

Pacjenci szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie, którzy cierpią na inne schorzenia, nie zostaną pozbawieni specjalistycznej opieki medycznej. W przypadku pacjentów z augustowskiej placówki, pomoc zapewnią szpitale w Suwałkach i Grajewie, zaś jeśli chodzi o pacjentów z Bielska – szpitale w Siemiatyczach i Hajnówce.

Proces zwiększania liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 i zabezpieczania świadczeń odbywa się we współpracy wojewody podlaskiego, Podlaskiego Oddziału NFZ, wojewódzkich konsultantów w poszczególnych dziedzinach medycznych, szefów placówek leczniczych oraz władz samorządowych. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a w razie potrzeby podejmowane są odpowiednie działania w trybie pilnym.

 

Jednocześnie poinformowano, iż 22 października podlaskie szpitale, urzędy miejskie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zabezpieczone zostały w środki ochrony indywidualnej. Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej do wskazanych podmiotów dostarczyli m.in:

 

- fartuchy fizelinowe/ ochronne – 9 545 szt.

- gogle- 3 100 szt.

- kombinezony ochronne- 6 262 szt.

- maseczki jednorazowe- 65 tys. szt.

- ochraniacze na buty- 700 szt.

- półmaski FFP2- 6 720 szt.

- półmaski FFP3- 3 600 szt.

- rękawiczki chirurgiczne- 1650 par

- rękawiczki jednorazowe- 166 tys. szt.

- przyłbice- 3 000 szt.

- płyn do dezynfekcji rąk- 885 l

- płyn do dezynfekcji powierzchni- 660 l

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe