III Łomżyński Konwent Osób z Niepełnosprawnościami

  • 27.10.2020, 09:06
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
III Łomżyński Konwent Osób z Niepełnosprawnościami
„Nic o nas, bez nas”, takie motto przyświecało tegorocznym organizatorom krajowego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami oraz wszystkim, regionalnym konwentom. Mimo ograniczeń wynikających z faktu panującej epidemi COVID-19, również w naszym mieście odbył się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, III Łomżyński Konwent Osób z Niepełnosprawnościami, którego organizatorem była Fundacja „JA i TY”. Tematem przewodnim spotkania było: „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób z niepełnosprawnościami w zatrudnieniu, usługi wspierające aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami”, widziane oczami wielu środowisk.

Celem konwentów jest promocja idei Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, upowszechnienie informacji o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz zainicjowanie debaty na temat niepełnosprawności. Konwent ma umożliwiać wypowiedzenie się osobom z niepełnosprawnościami oraz instytucjom i organizacjom działającym na ich rzecz. W Łomży realizowany był po raz trzeci. Swój udział w nim zadeklarowali, i jednocześnie zaprezentowali swój punkt widzenia: Krzysztof Kozicki, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, Elżbieta Olejniczak-Bazydło wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, Joanna Truszkowska dr hab. prof. PWSIiP i wicedyrektor ŁCRE ds. Poradni Psychologiczno– Pedagogicznej w Łomży, Jarosław Kaja prezes Łomżyńskiej Społecznej Rady Osób z Niepełnosprawnością, Marlena Rutkowka, trener pracy w Stowarzyszeniu „Czas rozwoju”, Mariusz Barczak, prezes Fundacji „Normalna Przyszłość”, Beata Solińska, uczestniczka programów aktywizujących Stowarzyszenia „Czas rozwoju” (osoba z niepełnosprawnością), Małgorzata Malinowska, stażysta Fundacji „JA i TY”(osoba z niepełnosprawnością) oraz niewielkie grono słuchaczy.

Bardzo ciekawe i godne głębszej analizy, konkluzje pojawiły się po wystąpieniach, dr hab. prof. PWSIiP i wicedyrektor ŁCRE ds. Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, p. J. Truszkowskiej, która zaakcentowała jak ważną i kluczową rolę w zdrowej i bezpiecznej aktywizacji  zawodowej osoby niepełnosprawnej, pełni rodzina i/lub opiekunowie oraz jej postawa wobec jej niepełnosprawnego członka, syna czy córki. W opinii Pani profesor, podejmując działania mające na celu uaktywnienie osoby niepełnosprawnej, powinniśmy zacząć od działań obejmujących środowisko domowe.

Łomżyński Konwent Osób z Niepełnosprawnością, po raz pierwszy w historii, zrealizowany został w formie hybrydowej. Białostocka reprezentacja Konwentu Regionalnego z p. Anną Drabarz na czele uczestniczyła zdalnie, dzięki platformie Zoom. W podobny sposób brał udział Wiesław Jagielak dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży. Pozostałe osoby zjawiły się by na żywo zaprezentować swój punkt widzenia i refleksje, na tak szerokie zagadnienie.

Na zakończenie, przy kawie i herbacie oraz wspólnej wymianie zadań, zaprezentowała się grupa integracyjna GWIAZDECZKI, pod okiem trenerki pilates Anny Kośnik, by pokazać próbkę swoich umiejętności i zdolności. 

Katarzyna Kuklińska

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe