Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży uczestniczyli w Polsko - Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży

  • 27.10.2020, 09:37
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży uczestniczyli w Polsko -…
Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, po raz pierwszy uczestniczyli w Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt był realizowany on-line za pośrednictwem komunikatora Skype w dniach 05-16.10.2020 roku.

Przygotowując się do otwarcia sklepu charytatywnego, który będzie zatrudniał osoby z niepełnosprawnościami, Stowarzyszenie „Czas Rozwoju” nawiązało kontakt z litewskimi stowarzyszeniami: Humana People to People Baltic, Lenku Invalidu Asociacja „LitPolinva” oraz polskimi Stowarzyszeniami: „My dla Innych”, „Kontakt Miast Białystok-Eindhoven”. Polska młodzież razem z młodzieżą litewską poznała modele sklepów charytatywnych prowadzonych przez te organizacje. Dowiedzieli się, jak zorganizowana jest praca sklepu, jakie są skuteczne formy promocji, a także zobaczyli, w jaki sposób są eksponowane towary i zorganizowana przestrzeń. Uczestnicy projektu wzięli udział w  warsztatach  przygotowujących do rozpoczęcia wolontariatu, podczas których poznali rozwiązania prawne i praktyczne związane z organizacją pracy wolontariuszy, a także wyznaczniki etyczne towarzyszące społecznej pracy wolontariuszy. Kolejne warsztaty dotyczyły zasad promocji inicjatyw społecznych i współpracy z lokalnymi mediami, ponieważ niezwykle istotne jest, aby mieszkańcy poznawali idee sklepu charytatywnego i w różny sposób włączali się w jego wspieranie, aby ta współpraca miała charakter długofalowy. Uczestnicy projektu  podzielili się nawzajem swoim dotychczasowym doświadczeniem na temat pozyskiwania darczyńców i budowania z nimi więzi. W ten sposób z pewnością poszerzy się wachlarz możliwości, z którego będzie można czerpać inspirację do najbliższych działań. Spotkania były  połączone z pogłębianiem wiedzy o kulturze sąsiednich krajów. Młodzież litewska przygotowała wirtualną wycieczkę po Wilnie pokazując wybrane przez siebie atrakcje turystyczne, a młodzież polska zaprosiła swoich kolegów do Łomży zachęcając przygotowanym przez siebie filmem. Odbyła się nauka piosenek i prezentacja narodowych potraw.

Wszystkie spotkania, zajęcia edukacyjne, wizyty odbyły się za pośrednictwem komunikatorów społecznych w systemie online, co było ciekawym doświadczeniem, pierwszy raz zastosowanym przez stowarzyszenie na taką skalę. - Wierzymy, że zgromadzone wspólne doświadczenia i poznanie dobrych praktyk pozwolą rozwijać współpracę organizacji w przyszłości – przyznaje Marta Biedrzycka prezes Stowarzyszenia „Czas Rozwoju”.

W ramach realizacji projektu został nagrany film z instruktażem „Twórcze wykorzystanie zbędnych materiałów”, który zostanie zamieszczony na stronie internetowej oraz fb stowarzyszenia „Czas Rozwoju”. Do obejrzenia jest również film promujący projekt.   

Można powiedzieć, że otwarcie sklepu charytatywnego to cel i marzenie członków stowarzyszenia oraz osób z niepełnosprawnościami. Działania stowarzyszenia zachęcają mieszkańców Łomży do współpracy - darowizn na wkład własny, darowizn rzeczowych i do wolontariatu.

Partnerzy: 

Stowarzyszenie "Czas Rozwoju" w Łomży 

Stowarzyszenie Lenku Invalidu Asociacija "LitPolinva" w Wilnie

Humana People to People Baltic 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe