Literackie Wspominki

  • 28.10.2020, 13:39
  • Red
Literackie Wspominki
Już dzisiaj, 28 października o godz. 17.00 na fanpage na Facebooku Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, odbędą się Literackie Wspominki. Spotkanie organizowane jest w ramach cotygodniowego cyklu „Środy Literackie”.

Rok 2020 z pewnością zapisze się w historii. Zbyt wiele przyniósł znaczących, często tragicznych wydarzeń – w wymiarze ogólnoświatowym, krajowym i lokalnym – by mógł pozostać niezauważony. Pozostawi też dotkliwy brak w podlaskim środowisku literackim. Na przestrzeni ostatnich miesięcy pożegnani zostali m.in. prof. Andrzej Strumiłło – człowiek wielu talentów, m.in. malarz, rzeźbiarz, pisarz  i poeta, Bogdan Dudka – animator kultury, poeta, legenda nieistniejącego już pisma „Kartki”, Krzysztof Gedroyć – poeta i prozaik, historyk sztuki, wykładowca Akademii Teatralnej, zdobywca Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz Wiktor Szwed – białoruski poeta, urodzony i tworzący na terenie województwa podlaskiego. Pisał dla dzieci i dorosłych, związany z Białoruskim Stowarzyszeniem Literackim „Białowieża”.

Wspominać te ważne dla podlaskiej literatury postaci będą:

Dorota Sokołowska - dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka audycji dokumentalnych i reportaży Autorka książek: Dźwiękoczułość (2015), Bóg jest portem (2016), Sekrety Łomży i Ostrołęki (wspólnie z Grzegorzem Maculewiczem) (2018).

Justyna Sawczuk – dawniej dziennikarka TVP3 Białystok (m. in. autorka i prowadząca program poświęcony literaturze regionalnej „Strefa książki”), obecnie pracownik Działu Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”.

Na profilu na FB Książnicy Podlaskiej w komentarzach do posta zapowiadającego Literackie Wspominki, będzie można podzielić się własnymi wspomnieniami, związanymi z postaciami prof. Andrzeja Strumiłły, Bogdana Dudki, Krzysztofa Gedroycia i Wiktora Szweda.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe