Łomżyniaku! Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Skorzystaj z bezpłatnego kursu

  • 30.10.2020, 13:00 (aktualizacja 30.10.2020, 13:12)
Łomżyniaku! Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Skorzystaj z bezpłatnego kursu
„Podnosimy kompetencje opiekunów osób niepełnosprawnych – kurs dla mieszkańców Łomży” - pod taką nazwą Fundacja „Pomóż Im” zrealizuje w listopadzie br. szkolenie, w którym mogą wziąć udział osoby zamieszkałe na terenie miasta Łomża. Dzięki współfinansowaniu zadania przez Miasto Łomża w ramach konkursu w zakresie Ochrony Zdrowia na 2020 rok udział w kursie jest bezpłatny.

32-godzinny kurs zostanie poprowadzony w formie ONLINE i dedykowany jest mieszkańcom Łomży. Organizator kieruje go do osób, które na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi – dorosłymi lub dziećmi – w szczególności obłożnie chorymi lub osób planujących w najbliższym czasie podjąć się tego zadania. Kurs nie daje kwalifikacji do wykonywania zawodu opiekuna czy asystenta osoby niepełnosprawnej. Jego celem jest ułatwienie członkom rodzin, w których znajduje się osoba chora, sprawowania codziennej opieki nad nią.

- Nasza organizacja od 11 lat prowadzi hospicjum dla dzieci w formie domowej – informuje Ewa Sadowska, Wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”. – Mamy wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny, pracowników socjalnych, dietetyka i psychologów, którzy zechcą podzielić się z uczestnikami kursu swoją wiedzą i doświadczeniem – dodaje. -Chcemy nie tylko przekazać kursantom teorię, ale też pokazać, jak w praktyce zajmować się osobą niepełnosprawną – dorosłym czy dzieckiem, jak ją pielęgnować, jak wykonywać proste zabiegi, czy podawać leki. Służyć będą temu m.in. filmy instruktażowe, czy prezentacje pielęgniarek i fizjoterapeutów – podsumowuje Ewa Sadowska.

Uczestnicy kursu poznają problemy medyczne i etyczne na jakie napotykają opiekunowie osób niepełnosprawnych, przysługujące im uprawnienia i źródła wsparcia w zaopatrzeniu w niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Poznają psychologiczne aspekty funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, zasady pielęgnacji (m.in. profilaktyka przeciwodleżynowa, codzienne zabiegi higieniczne, postępowanie z sondą, gastrostomią, inne) i zabiegi usprawniające. Jeden z paneli kursu dotyczyć będzie również zasad i sposobów żywienia osoby niepełnosprawnej. Kurs zostanie zrealizowany w ciągu 6 dni szkoleniowych, w terminie 16-27 listopada br. Liczba uczestników jest ograniczona. Program kursu i informacje o zgłoszeniach na www.pomozim.org.pl.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe