Cztery nowe Kluby Seniora w gminie Kolno

  • 31.10.2020, 16:29 (aktualizacja 31.10.2020, 16:35)
  • Red
Cztery nowe Kluby Seniora w gminie Kolno
Władze województwa podlaskiego przeznaczyły blisko 1,5 mln zł z funduszy europejskich na projekty w ramach Lokalnych Grup Działania. Marszałkowskie środki przeznaczone zostaną m.in. na remont przedszkola czy usuwanie czy nowe kluby seniora, które powstaną w gminie Kolno.

Cztery nowe kluby seniora wesprzeć  mają 40 starszych mieszkańców gminy w tym niesamodzielnych czy niepełnosprawnych. Do pracy w placówkach zaangażowane zostaną cztery wykwalifikowane osoby, które prowadzić będą specjalistyczne zajęcia. Na ten cel gmina Kolno otrzymała ponad 200 tys. zł w ramach konkursu organizowanego przez lokalną grupę działania Kraina Mlekiem Płynąca. Projekt będzie realizować Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolnie.

Generalny remont przejdzie Miejskie Przedszkole nr 5 w Zambrowie. W wyniku prac budowlanych powstaną dwie nowe sale wychowania przedszkolnego, a remont sali gimnastycznej pozwoli zwiększyć jej wykorzystanie na cele przedszkolne. Ponadto, budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m. in. zostanie wyposażony w schodołaz. Założenia projektu są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców – powstanie 47 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, co umożliwi wielu rodzicom podjęcie aktywności zawodowej. Projekt został zgłoszony do konkursu organizowanego przez lokalną grupę działania Brama na Podlasie. Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego to ponad 1 mln zł.

Gmina Sokółki inwestuje w kompetencje swoich najmłodszych mieszkańców. Przyznaną dotację w wysokości ponad 100 tys. zł przeznaczy na dodatkowe, bezpłatne zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 1 w Sokółce oraz pomoce i sprzęt dydaktyczny. Dzięki takim zajęciom jak "Mądroboty", "Kulinarna Przygoda", "Być badaczem" oraz "Skaczące nutki" u dzieci rozwinięte zostaną kompetencje informatyczne, matematyczne, przyrodnicze, kreatywność, współpraca w grupie i przedsiębiorczość. Projekt został złożony do lokalnej grupy działania Szlak Tatarski.

Z kolei w Siemiatyczach z dachów usuwany będzie toksyczny azbest. Właściciele 119 nieruchomości z terenu gminy, będą mieli zapewniony jego odbiór, przetransportowanie i unieszkodliwienie. Ten projekt realizowany będzie w pierwszym półroczu 2021. Inicjatywa wytypowana została z konkursu ogłoszonym przez grupę działania Tygiel Doliny Bugu. W tym przypadku dofinansowanie wynosi 80 tys. zł.

Całkowita wartość wszystkich wspartych projektów to prawie 3,2 mln zł, a przyznane dofinansowanie to niemal 1,5 mln zł. Realizacja projektów jest możliwa dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe