Kronika Województwa Podlaskiego 643 [VIDEO]

  • 13.11.2020, 09:19 (aktualizacja 13.11.2020, 11:00)
  • Red
Kronika Województwa Podlaskiego 643 [VIDEO]
Wiadomości z województwa podlaskiego.

Wydarzenie- Obchody Święta Niepodległości w Łomży

W Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży odbyła się msza święta w związku ze 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię COVID-19 uroczystości znacznie skromniejsze i miały inny przebieg niż dotychczas. Nie przeszkodziło to jednak złożyć kwiaty i zapalić znicze w szczególnych miejscach w Łomży, które są synonimem walki i ofiarności. W 1795 roku w wyniku trzeciego rozbioru, Polska utraciła swoją suwerenność, swoje granice i terytorium. W trakcie życia w niewoli i ucisku dochodziło do zrywów niepodległościowych, które jednak nie przynosiły upragnionej wolności. Dopiero po 123 latach, poprzez I wojnę światową Polska wróciła na mapę świata. Samo święto niepodległości ustanowiono 23 kwietnia 1937 roku lecz po dojściu władzy komunistów zniesione zostało 22 lipca 1945 roku. Do polskiego kalendarza wróciło w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

 

Inwestycja- 1mln zł dla Miejskiego Przedszkola nr 5 w Zambrowie

Miejskie Przedszkole nr 5 w Zambrowie otrzymało ponad 1 mln zł na generalny remont placówki. Dzięki temu powstały nowe pomieszczenia, a remont sali gimnastycznej pozwolił zwiększyć jej wykorzystanie na cele przedszkolne. Co ciekawe, poprzez wcześniejszą reformę systemu oświaty Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Obrońców Zambrowa przeszła do gimnazjum, dzięki czemu stworzyły się możliwości utworzenia nowego przedszkola.

Wydarzenie- Nowe Kluby Seniora w Gminie Kolno

Zarząd województwa podlaskiego przyznał ponad 200 tyś. zł dla Gminy Kolno. Środki przeznaczone będą na cztery kluby seniora, które wesprą 40 starszych mieszkańców poprzez organizowanie rozmaitych kursów czy ćwiczeń. Cały inicjatywa zgłoszona została przez lokalną grupę działania Kraina Mlekiem Płynąca, a projekt realizować będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolnie. Kluby Seniora mają zostać utworzone i prowadzone w okresie od 01.10.2021 roku do 30.04.2022 roku.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe