Miasto projektuje budżet na 2021 rok. Jak będzie wyglądał? 

  • 16.11.2020, 09:37
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Miasto projektuje budżet na 2021 rok. Jak będzie wyglądał?
Do Rady Miejskiej Łomży trafił przekazany przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego projekt budżetu na 2021 rok. Według założeń dochody bieżące  budżetu miasta wyniosą 401.253.591 zł, zaś dochody majątkowe oszacowane zostały na poziomie 40.780.073 zł. Natomiast wydatki planowane są na kwotę 454.490.417 zł.

– Na wysokość planowanych dochodów majątkowych mają wpływ zewnętrzne źródła finansowania inwestycji oraz dochody ze sprzedaży majątku. Na dochody bieżące wpływają głownie subwencje, dotacje celowe na zadania zlecone oraz dochody z tytułu podatków i opłat lokalnych, co wynika  ze zwiększonej deklarowanej przez podatników  podstawy opodatkowania oraz zmiany sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – informuje skarbnik Elżbieta Parzych.

Jak przekazuje Urząd Miejski w Łomży, najwyższy wzrost dochodów jest przewidywany w pozycji dochody zlecone bieżące  i wynika z wyższych kwot dotacji na realizację programu Rodzina 500 Plus oraz na świadczenia rodzinne. Natomiast niższe dochody majątkowe zostały zaplanowane na podstawie podpisanych już umów o dofinansowanie  planowanych do realizacji  zadań inwestycyjnych, bądź też złożonych wniosków o dofinansowanie, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną. 

– Liczymy jednak na wzrost tych dochodów w ciągu roku, ponieważ  wnioski o dofinansowanie zostały złożone na dużo wyższe kwoty niż przyjęto do planu budżetu – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

 Na podstawie informacji Ministra Finansów, udział miasta w dochodach stanowiących dochody budżetu państwa (CIT i PIT) zaplanowano wyższy o 1,88% w stosunku do przewidywanego wykonania w roku bieżącym.

Wydatki majątkowe  planowane są w wysokości 68.220.923 zł, natomiast wydatki bieżące na poziomie 386.269.494 zł.

Jak przekazuje łomżyński magistrat, planowany budżet wydatków majątkowych ukierunkowany jest na inwestycje drogowe. W sumie ponad 32 mln zł ma być przeznaczonych na przebudowę ulic, w tym m.in. w 70% finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych. To m.in. ulice: Grabowa, Jaworowa, Bursztynowa, Kazimierza Pułaskiego, Strażacka, nowe drogi w rejonie ul. Księcia Stanisława, czy też budowa tzw. przedłużenia ul. Meblowej od ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej. Wśród przeprowadzonych inwestycji znaleźć się mają również zadania w oświacie. Miasto zamierza przeprowadzić m.in. modernizację szatni w Szkole Podstawowej nr 10, przebudowę budynku II Liceum Ogólnokształcącego wraz z odnowieniem elewacji, prace w budynku I Liceum Ogólnokształcącego, czy rozpocząć budowę nowego budynku Przedszkola Publicznego nr 5. Plan wydatków obejmuje także dokończenie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 oraz opracowanie dokumentacji na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4.

 – W budżecie przewidzieliśmy też środki na modernizację Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich, jednak przedsięwzięcie to jest uzależnione od pozyskania na ten cel wsparcia zewnętrznego – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski. 

W projekcie budżetu są też zapisane środki na oświetlenie boisk piłkarskich przy SP 5, SP 10 oraz ZSWiO nr 7. 

– W przyszłym roku takie zadanie byłoby wykonane przy jednym z tych obiektów, zaś kolejne byłyby realizowane sukcesywnie w latach kolejnych – dodaje prezydent. 

Wśród inwestycji są też zabezpieczone pieniądze na zakup nowych autobusów oraz uruchomienie systemu roweru miejskiego w ramach projektu elektormobilności (13.428.244 zł). Kontynuowana będzie także rewitalizacja płyty Starego Rynku, a w planach jest termomodernizacja zabytkowej kamienicy przy ul. Polowej 19 (2.040.000 zł).

- Źródłami finansowania inwestycji są dochody własne miasta (18.936.397 zł), kredyty długoterminowe (12.456.753 zł) środki z budżetu państwa, w tym Fundusz Dróg Samorządowych (25.093.481 zł) oraz środki z Unii Europejskiej (11.734.292 zł) – informuje skarbnik Elżbieta Parzych.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe