500 zł dla nauczycieli na naukę zdalną

  • 19.11.2020, 13:13
  • Red
500 zł dla nauczycieli na naukę zdalną
Nauczyciel zatrudniony zarówno w szkole publicznej, jak i niepublicznej, prowadzący kształcenie na odległość otrzymać ma 500 zł dofinansowania do zakupu sprzętu, w tym m.in. akcesoriów komputerowych, oprogramowania lub usługi dostępu do internetu. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar przekazać 300 mln zł na zakup sprzętu do kształcenia na odległość.

– Zastosowaliśmy uproszczoną formę refundacji, aby środki jak najszybciej trafiły na konta nauczycieli. Cieszymy się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Będziemy kontynuować wysiłki, aby udoskonalać naukę zdalną, żeby była jeszcze bardziej efektywna – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej.

Szef resortu edukacji zaznaczył przy tym, że w ciągu kilku miesięcy rząd przeznaczył ok. 1 mld zł na wsparcie szkół, nauczycieli i uczniów w zakresie kształcenia na odległość. To programy takie jak m.in. „Zdalna Szkoła”, „Zdalna Szkoła +”, „Aktywna Tablica”, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, a także szkolenia dla nauczycieli.

Rządowa pomoc dla nauczycieli, 500 zł na naukę zdalną, to odpowiedź na postulaty kadry pedagogicznej. MEN chce, aby dofinansowanie do poniesionych przez nauczycieli wydatków przyczyniło się do podniesienia jakości kształcenia na odległość.

Z kolei Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji narodowej podkreślił, iż w ramach konsultacji dotyczących projektu rozporządzenia, resort otrzymał ponad 1500 opinii.

- Zdecydowana większość z nich pochodziła od czynnych nauczycieli, którzy z tych środków będą mogli skorzystać. Dzięki tym uwagom rozszerzyliśmy katalog urządzeń, przedmiotów czy programów, które można zakupić w ramach tej pomocy. Wskazywały one również na potrzebę jak największego uproszczenia uzyskania wsparcia. Za wszystkie opinie i sugestie serdecznie dziękujemy – tłumaczył wiceminister.

Jak otrzymać pieniądze?

Wniosek wraz z fakturami lub paragonami nauczyciel będzie składał w szkole lub placówce, w której jest zatrudniony. Jeśli nauczyciel pracuje w kilku szkołach, wniosek może złożyć dyrektorowi tylko jednej z nich. Ze wsparcia w wysokości do 500 zł będzie można skorzystać tylko raz. Szczegółowe zasady określone zostały w rozporządzeniu.

Jeżeli zakup nastąpił od 1 września br. do 20 listopada br. to do wniosku dołącza się oryginał lub kopię paragonu oraz oświadczenie nauczyciela, że paragon dotyczy wymienionego w rozporządzeniu, zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi. Wszystkie zakupy dokonane po 20 listopada br. nauczyciel musi udokumentować imiennym dowodem zakupu.

Następnie dyrektor szkoły lub placówki oświatowej przekazuje listę uprawnionych do dofinansowania nauczycieli odpowiednio do właściwej jednostki samorządu terytorialnego lub ministra. Zwrot pieniędzy za wydatki nauczyciel otrzyma najpóźniej do końca tego roku.

Refundacji podlegają wyłącznie zakupy dokonane pomiędzy 1 września a 7 grudnia br. Wzór wniosku do pobrania zostanie zamieszczony do końca tego tygodnia na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i kuratoriów oświaty.

Co można kupić w ramach 500 zł?

W rozporządzeniu określone są: rodzaj sprzętu, materiałów i oprogramowania, którego zakup w ramach rządowego wsparcia dla nauczycieli będzie podlegał dofinansowaniu m.in.: komputerów przenośnych, kamer internetowych, słuchawek (lub zestawu słuchawkowego), dodatkowego mikrofonu, smartfona, tabletów, ładowarek sieciowych, głośników, pamięci zewnętrznej, oprogramowania, czy kosztów poniesionych z tytułu mobilnego internetu.

Środki przekazane jednostce samorządu terytorialnego, które nie zostaną w pełni wykorzystane mogą być przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania dla szkół i placówek. Jak wskazuje MEN, resortowi zależy, by środki w pełni były wykorzystane na usprawnienie infrastruktury informatycznej, która później posłuży uczniom.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe