Wraca kolej pasażerska do Łomży. Umowa na dokumentację projektową podpisana [VIDEO]  

  • 19.11.2020, 15:33 (aktualizacja 19.11.2020, 15:49)
  • Red
Wraca kolej pasażerska do Łomży. Umowa na dokumentację projektową podpisana…
Po blisko 30 latach możliwa będzie podróż koleją na trasie Śniadowo – Łomża. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za ponad 3 mln zł na dokumentację projektową rewitalizacji i remontu odcinka Śniadowo-Łomża. Samo zadanie dofinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Projekt zwiększyć ma dostępność komunikacyjną mieszkańców, którzy zyskają dogodne połączenia pociągiem do Warszawy i Białegostoku.

 Po wielu latach oczekiwania pociągi pasażerskie mają wrócić do Łomży. Dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych z wygodnych, zmodernizowanych stacji – to podstawowe efekty planowanego remontu i rewitalizacji linii ze Śniadowa do Łomży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za 3,3 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej. Wykonawcą jest konsorcjum firm, którego liderem jest Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor Sp. z o.o.

Trzeba pamiętać, że każda inwestycja, która pozwala na rozwój kolei w regionach jest ważna ze względu na likwidację wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców. Zapewnienie warunków do powrotu kolei pasażerskiej do Łomży, po prawie 30 latach, to kolejny krok do budowania w województwie podlaskim kolei bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej.

- Przygotowanie dokumentacji, która zbliża do odbudowy połączenia kolejowego w województwie podlaskim, ze Śniadowa do Łomży pokazuje, że dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ważne są zarówno inwestycje na trasach międzynarodowych, jak i regionalnych. Konsekwentnie zwiększamy dostępność kolei w regionach, co realnie poprawia warunki życia mieszkańców- stwierdza Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Projekt dofinansowany jest w ramach dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a ściślej z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Z pewnością remont linii ze Śniadowa do Łomży da impet do rozwoju dla tej części naszego województwa. Region łomżyński bardzo potrzebuje połączenia kolejowego. Dlatego mogę w imieniu zarządu województwa wyrazić zadowolenie, że został uczyniony bardzo ważny krok na drodze do realizacji inwestycji, która będzie finansowana ze środków unijnych w ramach nowego programu regionalnego- tłumaczy Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Odcinek Śniadowo-Łomża jest częścią linii kolejowej nr 49. Jego główne założenia to m.in. szybsze pociągi, mniejsze koszty eksploatacji, a także poprawa jakości usług kolejowych. Podlaskie władze zaznaczały również, że dwuletnie działania zarządu województwa podlaskiego w końcu przyniosły efekty w postaci podpisania tej jakże istotnej umowy z perspektywy Łomży.

- Ten projekt był dobrze zrealizowany dlatego, iż były ku temu dobre współczynniki. Jako zarząd województwa podlaskiego przeznaczyliśmy sporo środków na to przedsięwzięcie. Cały projekt techniczny to 30 mln zł, więc ta realizacja będzie naprawdę dosyć znacząca. Odbyliśmy wiele podróży i rozmów z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi  S.A. na temat przywrócenia kolei pasażerskiej do Łomży. Wiemy wszyscy, iż jest kolej gospodarcza, czyli do przewozu towarów, ale właśnie linii pasażerskiej brakowało i z tego względu złożyliśmy akces do programów unijnych Kolej Plus. Otrzymaliśmy radosną wiadomość, że te linie: Śniadowo-Łomża, Śniadowo-Łapy, ale i Śniadowo-Warszawa będą zelektryfikowane, jak najbardziej nowoczesne i przyjazne dla pasażera. Dla mnie jest to wspaniała wiadomość, iż po wielu latach starań będzie przywrócona dostępność do tych torów- mówi Marek Obryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Nie możemy zapominać również o tym, że budowa linii pasażerskiej na trasie Śniadowo-Łomża pozwoli na zwiększenie, nazwijmy to oferty transportowej w subregionie łomżyńskim.

- Łomża wreszcie będzie mogła funkcjonować w dwóch publicznych transportach, a więc kolejowym i drogowym. Nasz subregion zasłużył na to, by pasażer z Łomży do Warszawy jechał godzinę, a do Białegostoku 30 minut. Również prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. twierdzi, że właśnie takie prędkości będą miały miejsce. Jeżeli będziemy szybko i krótko jeździć do stolicy kraju to na pewno ta linia będzie mieć swoich zwolenników. Ważne jest także, iż przywróci to szybkość  w obrocie towarowym, a to jest istotne dla łomżyńskiego biznesu- wskazuje Marek Olbryś.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe