Budżet województwa podlaskiego na rok 2021

  • 22.11.2020, 10:51
  • Red
Budżet województwa podlaskiego na rok 2021
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego oraz Paweł Jungerman, skarbnik województwa przedstawili założenia budżetu województwa podlaskiego na 2021 rok. Jednymi z elementów przyszłorocznej strategii finansowej jest utrzymanie wysokich wydatków na inwestycje, większe środki na ochronę zdrowia oraz transport, a także nowy fundusz wspierający gminy i powiaty

- Określając przygotowany budżet jednym zdaniem można powiedzieć, że jest stabilny i prorozwojowy. Stabilny, bo utrzymujemy praktycznie wszystkie działania, które były planowane i realizowane w 2020 r., a prorozwojowy bo przeznaczamy w niektórych dziedzinach dodatkowe środki finansowe- wyjaśnia Artur Kosicki.

Dochody i wydatki budżetowe, mniejszy deficyt. Niespełna 546 mln zł – na taką wysokość planuje się dochody budżetu w przyszłym roku. Z kolei wydatki mają wynieść ponad 643 mln zł, a to oznacza mniejszy niż w roku bieżącym deficyt.

- Zostanie on pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów  w kwocie 47 094 330 zł, wolnych środków 40 943 001 zł, przychodów wynikających z rozliczenia środków na realizacje zadań z udziałem środków Unii Europejskiej to 3 367 600 zł, a także ze spłat pożyczek udzielonych w ubiegłych latach na kwotę 5 869 868 zł- tłumaczy Paweł Jungerman.

Ponadto w budżecie planuje się utworzenie różnego rodzaju rezerw, w tym kryzysową i ogólną wynoszące po 5 mln zł.

Powstanie fundusz wsparcia gmin i powiatów      

Trzecią z rezerw ma być 10-milionowy fundusz wsparcia gmin i powiatów. W założeniu ma on na celu pomoc w realizacji różnych inwestycji poszczególnych samorządów.

- Wielokrotnie, jako zarząd województwa podlaskiego, zapowiadaliśmy wsparcie dla samorządów niższego szczebla. To bardzo ważne, aby mogły one korzystać z dodatkowych pieniędzy na rozwój. Obiecaliśmy, że fundusz powstanie i słowa dotrzymujemy- mów marszałek województwa podlaskiego.

Więcej pieniędzy na transport i inwestycje drogowe

W porównaniu z rokiem 2020, teraz więcej środków przeznaczonych ma być na transport. Na realizację krajowych pasażerskich przewozów kolejowych przewidziano kwotę 38 mln zł (w roku 2020 było to ponad 30 mln zł). Z kolei 15 mln zł z przeznaczeniem na lokalny transport autobusowy pozwoli spółce PKS Nova na zrealizowanie połączeń o długości 4 mln km. I to też jest nowość, gdyż takiego wsparcia w zeszłorocznym budżecie nie było.

Samorząd województwa podlaskiego zamierza utrzymać wysokie wydatki na remonty dróg wojewódzkich. Podobnie jak w ubiegłym roku na ten cel zapisano 40 mln zł. Spory wzrost planowany jest w części budżetu przeznaczonej na wkłady własne do inwestycji drogowych. Ma to być ponad 67 mln zł, gdzie w 2020 roku była to kwota niespełna 46 mln zł. Na tym samym poziomie, a więc 13 mln zł planuje się wydatki na utrzymanie dróg wojewódzkich.

Większe wsparcie ochrony zdrowia, kultury fizycznej i kultury

Jednostki ochrony zdrowia nadzorowane przez samorząd województwa mają być wsparte w przyszłym roku kwotą ponad 25 mln zł. To duża zmiana, gdyż w ubiegłorocznym budżecie na ten cel przewidziano niespełna 17 mln zł. Jak wyjaśniał marszałek Kosicki, ponad 8 mln z tej puli to pieniądze z przeznaczeniem na wkłady własne w inwestycjach z Funduszy Europejskich.

Również więcej środków wesprze kulturę fizyczną i sport w naszym regonie. W 2021 roku przewidziane są wydatki w wysokości ponad 4,8 mln zł na kulturę fizyczną, w tym dotacje na sport - 4 mln zł. Dla porównania, w zeszłym roku było to odpowiednio ponad 3,4 mln zł i 1,5 mln zł.

Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego pochłoną blisko 75 mln zł. Część z tych środków, a dokładnie 10,5 mln zł, wesprze przebudowę, rozbudowę i remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Utrzymane dotacje na OSP, zabytki, rolnictwo i kulturę wsi.

- Utrzymujemy nasze sztandarowe wsparcie dotyczące straży pożarnych i zabytków – zaznaczył Artur Kosicki.

Oznacza to, że środki finansowe zaplanowane na wydatki na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego, umundurowania oraz modernizacji wyposażenia jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie podlaskim wyniosą 2 mln zł. Taka sama kwota jest zapisana w budżecie z przeznaczeniem na ochronę zabytków.

Artur Kosicki zapewnił także o kontynuacji samorządowych programów związanych z obszarami wiejskimi. To m.in. 600 tys. zł na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego, 250 tys. na program skierowany do kół gospodyń wiejskich, 100 tys. zł na wsparcie pszczelarstwa.

Najważniejsze inwestycje

Mówiąc o szeregu planowanych inwestycji drogowych Artur Kosicki podkreślił, że samorząd zamierza poszukiwać funduszy m.in. w programach rządowych, a zwłaszcza w Funduszu Dróg Samorządowych i programie budowy obwodnic w ramach dróg wojewódzkich.

- Będziemy się przyglądali jakie programy finansowane z budżetu państwa będą się pojawiać i tamrównież będziemy szukali źródeł finansowania. Chcemy, żeby 2021 rok był taki sam jak rok bieżący, a w  zakresie wydatków na niektóre dziedziny nawet lepszy- mówi marszałek województwa podlaskiego

Pierwsze czytanie budżetu planowane jest podczas najbliższej grudniowej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe