Nadchodzące wydarzenia w Książnicy Podlaskiej

  • 23.11.2020, 14:38
  • Red
Nadchodzące wydarzenia w Książnicy Podlaskiej
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w najbliższych dniach organizuje na swoim fanpage na Facebooku spotkania online. Gośćmi będą Jolanta Reisch-Klose, a także Janina Osewska. Ponadto odbędzie się prelekcja Patrycji Leszczyńskiej, pracownika białostockiego INP, pt. „Losy tułaczy w obozach na Bliskim Wschodzie, Afryce i Indiach 1942-1945”.

Spotkanie dla dzieci z Jolantą Reisch-Klose

Już dzisiaj o godz. 18.00 na Facebooku  odbędzie się spotkanie on-line z Jolantą Reisch-Klose pt. „Snuj się snuj bajeczko”. Spotkanie skierowane jest głównie do  dzieci.

Jolanta Reisch-Klose – dziennikarka prasowa i radiowa, tłumaczka, laureatka ogólnopolskich nagród branżowych, autorka książek dla dzieci i dorosłych, w tym: „Przygody kropelki Amelki”, „Wielka przeprowadzka fasolki Karolki”, „Ćma Beatka szuka mamy”, „Dlaczego Jan Paweł II lubił wtorki” oraz „Franciszek. Papież tysiąca uśmiechów”. Długoletnia redaktorka Polskiego Radia Opole. Publikowała w prasie ogólnopolskiej (Polska The Times), lokalnej (Nowa Trybuna Opolska) oraz w polskojęzycznej m.in. w Wielkiej Brytanii (Polish Express, Goniec Polski, Link – Polska). Inicjatorka bielskich Biznesowych Spotkań Śniadaniowych. Działaczka organizacji pozarządowych (Fundacja Lunita, Stowarzyszanie Wolna Szkoła Waldorfska).

Prelekcja w ramach cyklu „Przystanek Historia”

Natomiast dzień później, 24 listopada o godz. 17:00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku wraz Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „Przystanek Historia”.

Będzie to prelekcja Patrycji Leszczyńskiej, pracownika białostockiego oddziału IPN, pt. „Losy tułaczy w obozach na Bliskim Wschodzie, Afryce i Indiach 1942-1945” opublikowana na fanpage’u Książnicy Podlaskiej.

​Wystąpienie będzie dotyczyć  losów polskich dzieci, które wiosną i latem 1942 roku zostały ewakuowane z ZSRS do Iranu, a następnie do obozów m.in na terenie Indii, Południowej Afryki i na Bliski Wschód, gdzie mogły doczekać końca wojny. Omówiona  zostanie organizacja takich osiedli,  warunki w jakich mieszkano, jak dbano o edukację najmłodszych. Poruszona zostanie również kwestia harcerstwa, organizacji czasu wolnego i stosunków z ludnością miejscową, a także losy polskich dzieci z tychże obozów po zakończeniu wojny.

Środa literacka on-line z Janiną Osewską

25 listopada 2020 r. o godz. 17:00 na Facebooku odbędzie się spotkanie on-line z Janiną Osewską.

Janina Osewska – poetka, fotograf, pedagog, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Opublikowała tomiki: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017) oraz Jaśnienia (2020). Jej wiersze były tłumaczone na język: angielski, niemiecki, ukraiński, litewski, czeski, mongolski. Publikowała m. in. w „Toposie”, „Borussii”, „Wiadomościach Literackich”, „Azurii” (Australia), tygodniku kulturalnym „Šiaurės Atėnai” (Litwa), tygodniku „Literatūra ir menas” (Litwa), piśmie internetowym „STOS” (Ukraina), „Dzienniku Polonii w Kanadzie” (Kanada), w „Poems of the World” (USA), „World Poetry 2017” (Mongolia) oraz w antologiach i almanachach w Polsce i za granicą.

Była laureatką międzynarodowego konkursu poezji w USA (2004, 2006) oraz finalistką Strokestown International Poetry Prize w Irlandii (2015). Jej tom Niebieska chwila był nominowany do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ w kategorii ORFEUSZ MAZURSKI. Uhonorowana nagrodą okolicznościową przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji 20-lecia pracy twórczej oraz nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt dokonań, a szczególnie za sukcesy międzynarodowe w dziedzinie poezji.

Wydała autorski album fotografii „Okruchy” (2011), który otrzymał nominację do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii i miała ponad 20 wystaw indywidualnych.

Jest również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe