Emerytowany nauczyciel – aktywny senior  

  • 24.11.2020, 09:47 (aktualizacja 24.11.2020, 10:07)
Emerytowany nauczyciel – aktywny senior
Związek Nauczycielstwa Polskiego to, to co łączy nauczycielską brać. To przewodnik szkoły polskiej. To ludzie oddani swojej pracy dla dobra dzieci i młodzieży. Choć ma 110 lat, to ciągle trwa, łączy nauczycieli czynnych i emerytów - Hania J.

Krótka historia

Po wyzwoleniu Łomży spod okupacji niemieckiej, w 1944 roku zaczęto organizować oświatę. Wraz z nią powstały struktury związkowe ZNP. W latach 60. przy Oddziale Powiatowym zaczęła działać Sekcja Nauczycieli Emerytów. W latach 1982-1983 powołano sekcje miejskie emerytów, a następnie Okręgową i Oddziałową Sekcję Emerytów i Rencistów. Pierwszą założycielką i przewodniczącą została Maria Kujawa. Przewodniczące w Sekcji zmieniały się, wśród nich były: Halina Gerwat, Zenobia Misiejuk czy Zofia Tyszka i wiele innych. W latach 1999-2019 funkcję przewodniczącej Sekcji Emerytów i Rencistów pełniła Helena Polewaczyk

Spotkania w sekcji odbywały się systematycznie w każdą środę o godzinie 16.00. Uczestniczyło w nich od 30 do 70 osób. Byli to nauczyciele szkół podstawowych, średnich, nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz pracownicy oświaty. Tematyka spotkań była różna. Dotyczyła spraw organizacyjnych, związkowych, ale także szeroko pojętej kultury i rozrywki. Uroczyście obchodzony był Dzień Nauczyciela, podczas którego wręczane były odznaczenia, podziękowania czy dyplomy zasłużonym nauczycielom będącym na emeryturze. A niedawno uroczyście obchodzono 60-lecie SEiR przy Oddziale ZNP. Sekcja aktywnie włączała się do organizacji uroczystości obchodów  100 i 110 rocznicy naszego związku ZNP. Nie zapominano o spotkaniach opłatkowych czy uroczystościach imieninowych. Organizowane były wyjazdy do sanatorium, teatru, jak również wyjścia do kina i muzeum. Sekcja współpracowała z Towarzystwem Ziemi Łomżyńskiej oraz Uniwersytetem Złotego Wieku. Trudno wymienić pełen zakres działalności i osiągnięć, ponieważ było ich naprawdę wiele. 

Aktywność

Nadszedł rok 2019 pani Helena Polewaczyk zrezygnowała z pięcioletniej kadencji przewodniczenia. W lutym tego roku nową przewodniczącą została Barbara Walczuk. W dalszym ciągu kontynuowała działania i założenia poprzedniczki, ale wprowadzała nowe ciekawe formy działalności. Ważnym w działaniu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów  jest integracja z osobami młodymi w ramach ,,Ścieżki międzypokoleniowej''. Projekt ten pozwolił m.in. na zorganizowanie wieczoru poetyckiego z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży czy spotkanie z przedszkolakami z okazji Dnia Babci i Dziadka czy przy okazji jasełek. Delegacja członków SEiR brała udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej w hołdzie nauczycielom i uczniom tajnego nauczania na Ziemi Łomżyńskiej w 80 rocznicę powstania TON.

 ,,Skromni wśród wielkich, jak mali

 A dla Ojczyzny zrobili tak wiele

I bez fanfar Oni ginęli wspaniali

Cichej walki Polscy Nauczyciele.''

M. Moraczewski

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe