Przewodnia rola władzy wykonawczej

  • 03.12.2020, 08:23
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Przewodnia rola władzy wykonawczej
Czy dokonaliśmy zmiany Konstytucji? Wstrzymywanie opublikowania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia 2015 r.. w sprawie niekonstytucyjności wyboru trzech sędziów do TK. Ustawę o Krajowej Radzie Sądowniczej zawierającą zmianę sposobu wyboru do rady reprezentantów środowiska, których wskazali politycy – posłowie. O niekonstytucyjności poszczególnych rozwiązań informowali eksperci kilkakrotnie.

Mamy większość parlamentarną wspieraną przez Prezydenta RP. Trudno rozróżnić, kto w aktualnej rzeczywistości sprawuje władzę ustawodawczą, a kto wykonawczą. Mówimy: rządzący. Jednak, przynajmniej w teorii, są to dwie odrębne władze, co wprost wynika a art. 10 Konstytucji jeszcze obowiązującej.

Nie opublikowano specjalnej ustawy koronawirusowej, którą Sejm uchwalił, a prezydent Andrzej Duda podpisał. Władza wykonawcza ma zakusy nie tylko na pozycję władzy sądowniczej, lecz przyznaje sobie wyższość nad władza ustawodawczą.

Chyba że mamy nową Konstytucję, tylko tego nie zauważyłem, bo zajmuję się tym, aby nie zachorować na COVID-19.  Szukam informacji. Prasa i Internet na ten temat milczą. Czy mamy dopasować Konstytucję do rzeczywistości?   Podpowiadam, mieliśmy taką z 1976 roku.


Senior Stanisław Kaseja

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe